Gmina Smołdzino wyjdzie z dołka finansowego? Rozmowa z senatorem Kleiną

15 lipca 2015r. | Drukuj

Jak dowiedziała się Gazeta Kaszubska w ministerstwie środowiska oraz w ministerstwie finansów właśnie są opracowywane specjalne programy dotyczące pomocy dla gminy Smołdzino. Jakie są to programy i czego dotyczą? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do senatora Kazimierza Kleiny, przewodniczącego senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, który pomaga w rozwiązywaniu problemów w Gminie Smołdzino.

fot. archiwum

fot. archiwum

– Znam doskonale sytuację Gminy Smołdzino i jej problemy i za każdym razem władze tej gminy jak do mnie się zwracają to staram się pomagać czy to na poziomie wojewódzkim (marszałek województwa) i też na poziomie centralnym. Ostatnie rozmowy w ministerstwie środowiska dotyczyły potrzeby wypełniania zobowiązań ministra środowiska wynikających z porozumienia z 2003 roku. Niestety porozumienie, w wielu punktach nie zostało realizowane przez ministrów poprzednich rządów – mówi senator Kleina.

Co obecnie ma do zaproponowania ministerstwo środowiska?

W ministerstwie środowiska przygotowywany jest w tej chwili specjalny program wsparcia dla inwestycji ekologicznych w gminie Smołdzino (kanalizacja, wodociągi). Inwestycje te otrzymają dodatkowe wsparcie z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Minister zadeklarował, że zostanie zmieniony status rybaków, łowiących na jeziorach Łebsko i Gardno tak, aby mogli korzystać z funduszy rybackich, odblokowane zostały także inwestycje związane z budową ścieżek rowerowych wiodących przez tereny gmin Smołdzino i Główczyce. W tej chwili program jest dopracowywany przez ministerstwo środowiska.

Zobacz także: <<< Będzie pomoc finansowa dla Słupska. Premier Kopacz podtrzymała obietnice >>>

W jaki sposób gminie pomoże minister finansów?

Gmina Smołdzino zwróciła się z prośbą o zwiększenie subwencji oświatowej z rezerwy budżetu państwa przeznaczonej na ten cel. Gmina otrzyma obiecane dodatkowe środki. Jeżeli Gmina Smołdzino przygotuje program naprawczy – finansowy i z tego programu będzie wynikła konieczność otrzymania wsparcia, program będzie zaakceptowany przez ministra, to otrzyma pożyczkę ze specjalnego funduszu.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz