Wsparcie dla „frankowiczów”. Jest projekt ustawy

09 lipca 2015r. | Drukuj

Posłowie z Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej przedstawili projekt ustawy, który ma pomóc kredytobiorcom, którzy zaciągali zobowiązania w obcej walucie. 

mat. prasowy

mat. prasowy

– Chcemy wesprzeć tych, którzy wpadli w tarapaty nie do końca z własnej winy i adresować pomoc do najbardziej potrzebujących – argumentowali posłanka Krystyna Skowrońska i poseł Jacek Brzezinka przedstawiając projekt Klubu Parlamentarnego PO wspierający kredytobiorców walutowych, m.in. „frankowiczów”.

Projekt ustawy pozwala na przewalutowanie kredytu po kursie z dnia poprzedzającego podpisanie umowy restrukturyzacyjnej. Różnica pomiędzy przewalutowanym kredytem a jego wysokością wyliczoną gdyby był zaciągnięty w PLN. Połowa różnicy będzie umarzana, a połowa rozkładana na raty na preferencyjny procent.

Projekt jest skierowany do osób, które zakupiły na kredyt mieszkanie do 75 metrów kwadratowych oraz domy do 100 metrów kwadratowych. Metraż nie będzie czynnikiem uwzględnianym w przypadku rodzin z trójką lub większa liczbą dzieci.

Ustawa ma działać do roku 2020 i być skierowana do osób, u których relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia (mieszkania) wynosi powyżej 120 proc. W kolejnym roku byłoby to 100-120, a w następnym – 80 proc.


Opublikowano w: Twoje pieniądzeWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz