fot. nadesłane

– V Festiwal Filmów Kaszubskich uważam za otwarty – tą tradycyjną formułą burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski otworzył kolejną już odsłonę festiwalu. Ciekawie się złożyło, że ten pierwsza jubileuszowa edycja – podobnie jak w przypadku I festiwalu – rozpoczęła się w Żukowie, no i że ponownie do współorganizacji włączyła się instytucja powiązana z żukowskim magistratem, czyli Ośrodek Kultury i Sportu.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

– Bardzo zależy mi na współpracy. Podkreślałam to od początku piastowania mej funkcji. Dzisiejszy wieczór jest tego przykładem – zaznaczyła dyrektor placówki, Aleksandra Rogalewska.

Owoc tej współpracy z głównym organizatorem festiwalu, czyli Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, a także ZKP w Żukowie, przyniósł bardzo sympatyczne pierwsze spotkanie, podczas którego wyświetlono trzy filmy. Koncentrowały się na dwóch aspektach: promocji haftu kaszubskiego w jego kolebce, czyli Gminie Żukowo oraz na Kaszubach w Kanadzie. Pierwszy wyrażony był przez premierę nowego filmu dokumentalnego, którego bohaterkami są żukowskie hafciarki Wanda Dzierzgowska i Bernadeta Reglińska. Poprzedzony został obrazem o tytule „Na Kaszubach” z 1961 r., który ukazuje jak wyglądała twórczość ludowa naszego regionu ponad pół wieku temu. Szczególnym walorem filmu jest obecność w nim sióstr Jadwigi i Zofii Ptach – dwanych mistrzyń hafciarskich z Żukowa, którym zawdzięczamy przetrwanie i rozwój tej przepięknej sztuki ludowej.

Z kolei półgodzinny film „Kaszubi w Kanadzie” realizowany w 2008 roku głównie na ontaryjskich Kaszubach stał się znakomitą kanwą spotkania z dziewiętnasto-osobową grupą Kaszubów zza wielkiej wody, która w tych dniach przebywa na ziemi swych ojców.

– Më lubimë ten plac, bò tu sã narodzëło kaszëbsczé wësziwanié. Ù nas téż nasze dzecë sã ùczą wëszëwac. Më tam w nȏdgrodã dȏwómë titułë ksążã i ksążniczka Kaszëb – wyjaśniał David Shulist, lider Kanadyjskich Kaszubów.

Wśród obecnych byli także Witold Szmidtke – przewodniczący Rady Miejskiej oraz prezes ZKP w Baninie, wiceprzewodniczący RM Albin Bychowski i Waldemar Dampc. Festiwalowy dzień wzbogacił też występ kapeli zespołu „Bazuny”. Przemiła i gorąca atmosfera zachęciła nawet licznie zebranych do tańca. O słodki poczęstunek zadbali organizatorzy członkowie ZP w Żukowie na czele z Lidwiną Kreft.

Kolejne trzy spotkania odbędą się w restauracji „Mùlk” w Miszewku. 9 lipca poświęcony będzie znanej dziennikarce Izabeli Trojanowskiej w XX-tą rocznicę jej śmierci. W kolejny czwartek gościć będzie w „Mùlkù” redaktor Bożena Olechnowicz z filmem „Witamy w domu panie Grass”, zaś 23 lipca pokazane będą „Kaszubska mowa” i „50 lat Pomeranii” wraz ze wspomnieniem redaktora Stanisława Pestki. Ostatni seans także odbędzie się sali Urzędu Gminy w Żukowie 5 sierpnia. Na ten dzień zaplanowana jest żukowska premiera nowego filmu „Śniegi w żałobie” w reżyserii Wiesława Kwapisza. Film realizowany był między innymi w Niestępowie, gdzie kręcono sceny odtwarzające straszliwy marsz śmierci

Jan Dosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.