Święto Jordanu w Kościołach Wschodnich

19 stycznia 2011r. | Drukuj

Chrześcijanie wschodni obchodzą dziś Święto Jordanu, czyli Pamiątkę Chrztu Pańskiego. Tradycyjnie chrzest grekokatolików odbywał się nad brzegiem Słupi w Słupsku – tym razem nie odbył się jednak  z powodu choroby proboszcza.

fot. gp24.pl: Święto Jordanu w Słupsku w 2010 r.

Uroczysta  liturgia odbywa się  w Cerkwi Greckokatolickiej w Słupsku – Święto Jordanu jest jednym z najbardziej symbolicznych i malowniczych świąt u grekokatolików i prawosławnych.   W czasie uroczystości z będącej symbolem żywiołu i śmierci, staje się wodą chrztu – mówi Bohdan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Słupsku.  Przez wiernych uczestniczących w święcie Jordan uznawany jest za symbol ponownego chrztu w wodzie. Zgodnie z tradycją w czasie Święta powinna być poświęcona woda płynąca. Jeśli jest to możliwe drugie poświęcenie wody odbywa się nad rzeką, gdzie wierni udają się w uroczystej procesji. Największa jest w Przemyślu, nad Sanem, zaś na Pomorzu w Słupsku i Koszalinie. Tym razem po raz pierwszy od lat grekokatolicy nie spotkali się nad Słupią, ponieważ zachorował proboszcz Bohdan Pipka. Zgodnie z tradycją „jordańską” wodę wierni zabierają do domu. Kropi się nią obejścia, pola, przechowuje się na różne potrzeby. Przynosi ją do domów także kapłan chodzący po kolędzie. W Słupsku i okolicach Bytowa mieszka około trzech tysięcy grekokatolików, potomków Łemków i Ukraińców przesiedlonych na Pomorze w ramach „Akcji Wisła”. Łącznie, z południa Polski przesiedlono ich 160 tysięcy. Większość mieszka dziś w zachodniopomorskiem – w Koszalinie i Bałym Borze.


Opublikowano w: BytówSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz