Smołdzino: promocja książki o Rowokole i podsumowanie działań Akademickiego Koła Kaszubskiego

30 czerwca 2015r. | Drukuj

W poniedziałek w Muzeum Przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego odbyła się promocja książki prof. Zygmunta Szultki pt. „Świątynia na Rowokole i jej funkcje”. Podczas spotkania wyróżniono osoby, które w sposób szczególny zaangażowały się w działalność Akademickiego Koła Kaszubskiego działającego na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Promocję organizowało Akademickie Koło Kaszubskie wspólnie z Gminą Smołdzino oraz Słowińskim Parkiem Narodowym.

fot. GK

fot. GK

Fundatorami publikacji był Instytut Balticum oraz Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Spotkanie zaczęło się od wystąpienia prof. Szultki, który szczegółowo opowiedział o okolicznościach powstania książki dotyczącej Świętej Góry Słowińców. Anegdoty powstania publikacji opowiadane przez profesora w trakcie promocji rozbawiały gości do łez.

– Pierwszą promocję książki prof. Szultki robiliśmy w marcu podczas obchodów Dnia Kaszubskiego na Akademii Pomorskiej w Słupsku – mówi Kamil Bierka, szef Kaszubów na Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Tematyka książki dotyczy Rowokołu, a więc zdecydowaliśmy się na jeszcze jedną promocję właśnie w pobliżu dawnego miejsca pielgrzymkowego – dodaje.

Wyróżniono także osoby, które mocno zaangażowały się w działalność Akademickiego Koła Kaszubskiego. Podziękowania wręczał senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. Podziękowania otrzymali: prof. Adela Kuik-Kalinowska – opiekun naukowy Akademickiego Koła Kaszubskiego, prof. Zygmunt Szultka oraz Katarzyna Woźniak, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego.

– Dziękuję Wam za to, że podtrzymujecie nasze tradycje i zaszczepiacie je w młodym pokoleniu, w studentach należących do Akademickiego Koła Kaszubskiego – mówił senator Kleina podczas wręczania podziękowań.

Spotkanie promocyjne tak bardzo spodobało się włodarzowi gminy Smołdzino, Arkadiuszowi Walachowi, że zaproponował zorganizowanie jeszcze jednego, tym razem w siedzibie Urzędu Gminy.

Galeria

[nggallery id=723]


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze