Księżniczka i książę Kaszub udekorowani!

25 czerwca 2015r. | Drukuj

W Baninie dokonano dekoracji księżniczki i księcia Kaszub. Tytuły te otrzymało dwoje uczniów Gimnazjum nr 2 w Żukowie: Beata Bach z Banina i Patryk Szleja z Małkowa. Nieco wcześniej zostali oni laureatami pierwszych miejsc w Wojewódzkim Konkursie Haftu Kaszubskiego w Lini. Ta artystyczna umiejętność ma być głównym wyznacznikiem, który będzie decydował komu co roku przyznawane będą te tytuły.

fot. Marian Gorlikowski

fot. Marian Gorlikowski

Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu w Kanadzie. To właśnie lider organizacji Wilno Heritage Society David Shulist był pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu haftu w Kanadzie, którego zwycięzcy otrzymują „książęce” tytuły. Z inicjatywy Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie przeniesiono tę tradycję na nasz grunt. Pierwsza dekoracja odbyła się w nowej przestrzennej Szkole Podstawowej w Baninie im. ks. prał. Józefa Bigusa, a gośćmi tego wydarzenia była właśnie dwudziestoosobowa grupa Kaszubów Kanadyjskich na czele z Davidem Shulistem, który nałożył symboliczne korony wraz z burmistrzem Gminy Żukowo, Wojciechem Kankowskim.

– Jô jesz mògã gadac pò kaszëbskù w Kanadze. Më jesmë baro z tegò bùszny, że jesmë Kaszëbama – wyznał zacny gość z Kanady. Jednocześnie gorąco gratulował inicjatywy Kaszubów z Banina.

Kaszubscy książęta otrzymali specjalne dyplomy, upominki z Kanady oraz tablety ufundowane przez Janusza Hirsza, szefa firmy Novello z Banina. Gości wraz z Eugeniuszem Pryczkowskim witała dyrektor placówki Ewa Kosznik.

– Dziś w naszej szkole odbył się Dzień Kaszubski. Wasza obecność jest pięknym zwieńczeniem tego dnia. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki temu możemy być świadkami historycznego wydarzenia nadania symbolicznych tytułów księżniczki i księcia. Chcemy tę nową tradycję kontynuować w kolejnych latach – podkreślała dyrektor szkoły.

Idea jest bardzo trafna, gdyż gmina Żukowo jest najbardziej odpowiednim miejscem, by taką tradycję pielęgnować. Po pierwsze jest to kolebka kaszubskiego haftu, po wtóre ma właśnie przeszłość książęcą związaną z takimi postaciami wywodzącymi się z dworu gdańskiego, jak Witosława, Damroka czy Gertruda.

Myśl tę podzielił także burmistrz gminy, który podczas uroczystości wyrażał swoją radość z sukcesów młodzieży z Gminy Żukowo. Podczas dekoracji obecni byli też laureaci Agnieszka Kąkol oraz Elżbieta Tomaczkowska, ich mistrzynie Bernadeta Reglińska i Maria Płotka oraz nauczycielka Kinga Kołecka-Konkol i dyrektor gimnazjum Mirosława Żołna. Przybyli także przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke – prezes ZKP w Baninie, jego zastępca Albin Bychowski oraz przewodniczący Komisji Oświaty ZKP Zbigniew Byczkowski z Łęczyc, a także nowy proboszcz parafii w Baninie ks. dr Daniel Knapiński rodem z Łebna. Oddziały ZKP w Żukowie i Baninie reprezentowane były też przez poczty sztandarowe.

Zebrani obejrzeli fragmenty filmu o Kaszubach w Kanadzie, a także krótki występ Aleksandry Biłanicz, która wykonała kaszubski wiersz i utwór „Serce miec”, czyli kaszubskie „Sto lat”.

(ep)


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze