fot. DM / kaszubi.pl

6 czerwca w Sierakowicach odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika ks. Bernarda Sychty, które było podsumowaniem rozpoczętych w marcu obchodów 108. urodzin zasłużonego Kaszuby.

fot. DM / kaszubi.pl
fot. DM / kaszubi.pl

Bernard Sychta urodził się 21 marca 1907 r. w Puzdrowie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Był wikariuszem w parafii Najświętszej Marii Panny w Świeciu i prefektem szkoły powszechnej. Pracował także w Szpitalu  w Kocborowie. W 1946 r. ks. Sychta został magistrem filozofii, a w 1947 r. obronił na Uniwersytecie Poznańskim doktorat na podstawie pracy Materialna kultura ludowa Borów Tucholskich na tle etnografii kaszubskiej i kociewskiej. Do dziś zachowało się jej streszczenie. Według wielu naukowców jest to jedna z najważniejszych prac w zakresie kociewskiej, borowiackiej i kaszubskiej etnografii. W maju 1947 r. ks. Sychta został proboszczem w parafii katedralnej w Pelplinie. 5 lipca 1949 r. zdał egzamin z psychopatologii i psychiatrii na Akademii Medycznej w Gdańsku. Wykładał w seminarium pelplińskim.

Jako pisarz, ks. Sychta zadebiutował już w 1925 r. trzyaktówką Szopka Kaszubska. Jednym z bardziej znanych utworów scenicznych jest wydane w 1937 r. wesele kaszubskie Hanka sã żeni. Spośród utworów scenicznych warto wspomnieć też o Weselu kociewskim, Dzéwczã i miedza czy Duchach w klasztorze (komedia napisana po kociewsku). Sychta jest też autorem dramatów historycznych: Spiącé wòjskò, Bùdzta spiącëch i Òstatnô gwiôzdka Mestwina. Wszystkie opowiadają o związku Kaszub z Polską. Ks. Sychta pisał również wiersze.

[youtube_sc url=https://youtu.be/xJTaW8RE1i8]

Najważniejszymi dziełami ks. Sychty są słowniki. W latach 1967-76 powstał Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Zawiera on kilkadziesiąt tysięcy słów. Przy jego tworzeniu autor nie sięgał do istniejących opracowań, a wykorzystywał jedynie to, co usłyszał wśród kaszubskiego ludu. Zamieścił w nim również opisy zwyczajów i obrzędów, a także bogaty materiał folklorystyczny, m.in. przysłowia, teksty piosenek. Jest to niezwykle ważna praca, nie tylko w kontekście badań nad językiem, ale też kultury duchowej Kaszubów. Podobnie jest z trzytomowym Słownictwem kociewskim na tle kultury ludowej, bez którego trudno sobie wyobrazić badania nad kulturą kociewską.

1968 r. Klub Studencki „Pomorania” przyznał ks. Sychcie Medal Stolema. Jest on też honorowym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 1982 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Ks. B. Sychta zmarł 25 listopada 1982 r. w Gdańsku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pelplinie.

Źródło: Kaszubi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.