Uniwersytet Gdański w pierwszej piątce uniwersytetów w naukowym rankingu „Polityki”

02 czerwca 2015r. | Drukuj

Uniwersytet Gdański znalazł się na czwartym miejscu wśród uniwersytetów i na szóstym miejscu wśród akademickich szkół polskich w naukowym rankingu „Polityki”. To bardzo wysoka lokata i najwyższe miejsce wśród pomorskich uczelni. Ranking jest publikowany w oparciu  o obiektywne parametry indeksu Hirscha, które pokazują liczbę ogłoszonych przez uczelnie publikacji naukowych oraz ich cytowania w innych publikacjach.

fot. racibo / CC / Panoramio

fot. racibo / CC / Panoramio

W opublikowanej dzisiaj (2 czerwca 2015) trzeciej edycji naukowego rankingu  „Polityki” Uniwersytet Gdański zajął 4. miejsce wśród 21 polskich uniwersytetów i 6. miejsce wśród 86 akademickich szkół wyższych w Polsce. Uniwersytet Gdański utrzymał swoją pozycję z ubiegłego roku, ale w porównaniu do roku ubiegłego wartość indeksu Hirsha dla UG wzrosła z 98 do 105 punktów. To oznacza, że prace naukowe badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego są znane i cytowane w cenionych naukowych czasopismach.

Lokata UG w rankingu to najwyższe miejsce wśród uczelni regionu pomorskiego i wspólny sukces pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Naukowy ranking „Polityki” powstał  na podstawie obiektywnych, mierzalnych parametrów, używanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w oparciu o bazę danych Instytutu Informacji Naukowej z Filadelfii (Web of Science). Parametry te uwzględniają miedzy innymi tzw. indeksy Hirscha. W uproszczeniu –  na indeks Hirscha składa się liczba publikacji naukowych ogłoszonych przez dany ośrodek i ich naukowa istotność mierzona liczbą cytowań w innych publikacjach. Na przykład indeks 10 oznacza, że wśród opublikowanych przez ośrodek prac 10 było cytowanych co najmniej 10 razy.

Pierwsza piątka w tegorocznym naukowym rankingu to (kolejno): Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Wrocławski.

Pełny ranking znajduje się na stronie: http://rankingi.ia.uz.zgora.pl oraz na stronie tygodnika „Polityka”:  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/rankinguczelni


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze