Prywatyzacja Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku?

21 maja 2015r. | Drukuj

Wszystkie związki zawodowe ze Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku protestują przeciwko planowanej komercjalizacji placówki. Zdaniem protestujących przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego oznacza likwidację nierentownych oddziałów, grupowe zwolnienia pracowników i zagrożenie dla pacjentów.

fot. archiwum

fot. archiwum

Zarząd województwa odrzuca wszystkie oskarżenia. Hanna Zych – Cisoń chce także przyjechać do Słupska, aby zdementować wiele nieprawdziwych informacji na temat przyszłości szpitala.

Wiadomość o planowanej komercjalizacji słupskiego szpitala wojewódzkiego spadła na jego pracowników jak grom z jasnego. Często skłócone związki zawodowe teraz jednym głosem sprzeciwiają się komercjalizacji.

– Zgodnie prawem gdy spółka prawa handlowego przynosi starty musi ogłosić upadłość. Taki też los może spotkać słupski szpital. W najlepszym wypadku zostaną zamknięte odziały, które przynoszą starty. Mieszkańcy mogą więc zostać pozbawieni specjalistycznej opieki medycznej – mówi Dorota Gardias z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

– Wszyscy jesteśmy zgodni, że przekształcenia szpitali w spółki wcale nie poprawiły kondycji tych placówek. Często wręcz pogorszyły sytuację pracowników – stwierdza Izabela Kubicka ze Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

W obronie szpitala stanęli nie tylko związkowych ale także słupscy radni o parlamentarzyści.

– To jest jawna grabież na mieszkańcach Słupska. To po części za pieniądze słupszczan powstał ten szpital. Wkrótce może zostać sprywatyzowany a majątek nas wszystkich trafi w ręce kilku osób które się uwłaszczą – komentuje Jolanta Szczypińska, posłanka PiS.

Związkowcy Solidarności oburzenie są nie tylko planem komercjalizacji, ale także formą i tempem w jakim samorząd województwa chce przekształcić szpital.

– Konsultacje w sprawie komercjalizacji wyglądają w ten sposób, że przyjeżdża do Słupska pani Marszałek i oznajmia że szpital będzie komercjalizowany. Dodam też, że jeszcze rok temu pani marszałek obiecała, że słupski szpital nie będzie komercjalizowany – mówi Stanisław Szukała, przewodniczący Regionu Słupskiego NSZZ Solidarność.

Hanna Zych – Cisoń przyznaje, że jeszcze rok temu nie myślała o komercjalizacji słupskiego szpitala. Gdy jednak placówka zaczęła się zadłużać zmieniła zdanie.

– My nie mówimy o prywatyzacji szpitala, upadłości czy uwłaszczeniu, a jedynie o komercjalizacji, której zadaniem jest lepsze zarządzanie szpitalem. Szpital w Słupsku ma bardzo duże dochody. Na swoim terenie jest wręcz monopolistą. Powinien kwitnąć. Tymczasem w ubiegłym roku przyniósł siedemnastomilionową stratę. Nie mogę pozwolić na takie marnotrawstwo publicznych pieniędzy – mówi Hanna Zych – Cisoń.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Jakub pisze:

    Chcieliście dr Sapińskiego no to macie :) W Lęborku się nie udało to do Słupska polazł hahaha Moje kondolencje, będziecie mieli wesoło!

Dodaj komentarz