Kaszubi w Kanadzie będą uczyć swoje dzieci historii przodków

07 maja 2015r. | Drukuj

Kaszubska społeczność potomków emigrantów z Polski nie ustaje w działaniach na rzecz podtrzymywania swojej tożsamości. W najbliższym czasie chcą wprowadzić w lokalnych szkołach podstawy nauki o historii Kaszub.

Taya Voldock ( Waldoch) wskazuje na Lipusz - to stąd pochodzą jej przodkowie. / fot. nadesłane

Taya Voldock ( Waldoch) wskazuje na Lipusz – to stąd pochodzą jej przodkowie. / fot. nadesłane

 – Na zdjęciu pokazujemy pierwszy krok, jaki poczyniliśmy, żeby uczyć młodzież o ich przeszłości – mówi David Shulist, lider kanadyjskich działaczy kaszubskich. – Młodzi chcą dowiedzieć się przede wszystkim gdzie leżą Kaszuby. Ta mapa, którą zaprezentowałem kiedyś podczas Dnia Kaszub, będzie w tym pomocna. Pokazuje jak wielkim państwem Kaszuby były dawniej i gdzie żyją obecnie, gdzie jest ich miejsce w Europie – dodaje.

Edukacja miałaby obejmować nie tylko naukę o Kaszubach, ale także szerzej, o Polsce i Europie. Kanadyjscy Kaszubi chcą, aby ich dzieci były w pełni świadome tego skąd pochodzą. Mapy podobne do tej na zdjęciu mają wkrótce trafić do lokalnych szkół.

Historia osadnictwa pierwszych polskich Kaszubów w Kanadzie sięga roku 1858. Wtedy to w poszukiwaniu lepszego życia na pokładzie statku „Agda” wyemigrowała duża grupa Kaszubów, głównie spod Kościerzyny i Bytowa. Dotarli do Ontario, powiatu Renfrew, gdzie założyli pierwsze kaszubskie miejscowości Barry’s Bay, Roud Lake, czy Wilno. W ciągu 150 lat kaszubscy osadnicy w Kanadzie stworzyli unikatową enklawę z bogatą, niepowtarzalną kulturą. Od połowy XIX w. przekazują kolejnym pokoleniom kaszubski język i tradycje. Dziś Madawaska Valley to gmina w hrabstwie Renfrew w prowincji Ontario. Liczy ok. 4,4  tys. mieszkańców. Właśnie ta część Kanady jest głównym skupiskiem kaszubskiej Polonii. W Madawaska Valley mieszka 2,5 tys. Kaszubów. Około 300 z nich w dalszym ciągu płynnie posługuje się językiem kaszubskim.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze