25-lecie Samorządu Terytorialnego w Słupsku. Będzie się działo

06 maja 2015r. | Drukuj

27 kwietnia w Ratuszu Miejskim otwarto wystawę „Samorząd. Demokracja. Wolność. JA, TY, MY = SAMORZĄD” z okazji 25 Lat Samorządu. Wydarzenie to, przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku, otwarło cykl imprez odbywających się w naszym mieście w związku z jubileuszem pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce.

fot. prezydent.pl

fot. prezydent.pl

Wystawa składa się z 18 plansz w atrakcyjny i dostępny sposób prezentujących m.in. historię samorządu terytorialnego, sylwetki ojców polskiej samorządności i premierów czasu reform, miejsce samorządu w strukturze polskiego państwa, zadania i kompetencje trzech rodzajów samorządu, wpływ samorządu na rozwój Polski.

Wystawa prezentowana będzie w Urzędzie Miejskim w Słupsku do 15 maja, a od 15 – 30 maja  będzie można zobaczyć ją w słupskiej bibliotece przy ul. Grodzkiej 3.

Poza wystawą słupska biblioteka przygotowała wiele ciekawych wydarzeń. Będzie trochę wspomnień, podsumowań minionego ćwierćwiecza, debaty z samorządowcami i młodzieżą, koncert muzyki folkowej i konkurs na esej.

Wszystko rozpoczyna się spotkaniem z Łukaszem Majewskim, utalentowanym i wielokrotnie nagradzanym artystą prezentującym utwory z gatunku piosenki artystycznej oraz folku miejskiego. Koncert „Z serca płynące” w ramach Klubu Czarnego Krążka 2.0 realizowanego ze Słupskiego Budżetu Obywatelskiego odbędzie się 7 maja o godz. 17.00 w siedzibie Klubu przy ul. Grodzkiej.

15 maja o godz. 16.30 w bibliotece odbędzie się spotkanie z Henryką Krzywonos, legendarna tramwajarka, polska działaczka opozycji w okresie PRL-u, sygnatariuszka porozumień sierpniowych.

W najjaśniejszą w roku noc, czyli Noc w Bibliotece, 16 maja bibliotekarze zaprezentują eksponaty, które na co dzień są niedostępne dla oka „zwykłych śmiertelników”: Księgi Pamiątkowe Miasta Słupska, Kronikę Honorowych Obywateli Miasta Słupska, dawne i współczesne insygnia Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oraz insygnia przewodniczących Rady Miasta, a także portrety burmistrzów i prezydentów Słupska znajdujące się w Galerii na Wieży Ratuszowej. Wszystkie te obiekty w formie cyfrowej zostaną zaprezentowane w bibliotece. Warto więc odwiedzić bibliotekę w tę noc.

Natomiast w ostatnim tygodniu maja zapraszamy do udziału w debatach. Pierwsza ph. „Czy UE powinna kontynuować proces rozszerzania?” odbędzie się 25 maja o godz. 11.00 w czytelni MBP przy ul. Grodzkiej. Będzie to jedna z cyklu ogólnopolskich debat „Team Europe goes Oxford”, których organizatorem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z EurActiv.pl, siecią Team Europe oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej w Słupsku.

28 maja o godz. 8.00 zapraszamy do wysłuchania na antenie Radia Słupsk jubileuszowego wydania Radiowych Potyczek Samorządowych prowadzonych przez red. Piotra Głowackiego. Będzie to audycja wspomnieniowa z udziałem „pionierów” słupskiego samorządu oraz ważnych postaci przemian społecznych lat 1989-1990. Szczególnie zainteresowanych tematem zapraszamy do czytelni biblioteki przy ul. Grodzkiej skąd odbywać się będzie transmisja spotkania.

Zaraz po „potyczkach” na historyczną gawędę o dawnym samorządzie miejskim zaprasza dr Bronisław Nowak, historyk mediewista, wykładowca w słupskiej Akademii Pomorskiej. A o godz. 10.00 plenerowy happening o tematyce wolności i samorządności pt. „Drogi do samorządności” zaprezentuje nam młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Damnicy.

29 maja w Sali Konstytucji 3 Maja Urzędu Miejskiego w Słupsku młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku uczestniczyć będzie w debacie ph. „Samorządność ważniejsza niż parlamentaryzm”. Do udziału w wydarzeniu młodzi ludzie przygotowani zostaną przez historyka Tomasza Stempkowskiego i radnego Marcina Sałatę, przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki RM w Słupsku. Na debatę wstęp wolny.

Z okazji jubileuszu biblioteka przygotowuje konkurs literacki dla młodzieży słupskich i powiatowych szkół ponadgimnazjalnych pn. „Przyszłość samorządu. Moje oczekiwania, nadzieje i pomysły”. We współpracy z Urzędem Miasta przygotowujemy e-book pt. „Anegdoty samorządowe”. Będzie to zbiór najciekawszych anegdot dotyczących pracy słupskiego samorządu, sytuacje z którymi zetknęli się urzędnicy.

Dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta, w ramach edukacji obywatelskiej, prowadzone będą zajęcia dotyczące samorządu oraz wycieczki do miejsc związanych z samorządem ph. „Szlakiem samorządności słupskiej”. Nauczycieli i opiekunów zainteresowanych organizacją tego typu zajęć odsyłamy do filii bibliotecznych.

Słupski Jubileusz 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Słupsku objęty jest Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz