Zmarł Günter Grass. Miał 87 lat

13 kwietnia 2015r. | Drukuj

13 kwietnia 2015 roku w wieku 87 lat zmarł pisarz, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, Günter Grass. Był jednym z najwybitniejszych niemieckich pisarzy XX wieku, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, gorącym orędownikiem polsko-niemieckiego pojednania, wyróżniony przez Klub Studencki Pomorania Medalem Stolema.

fot.  Elisa Cabot / CC 2.0

fot. Elisa Cabot / CC 2.0

Günter Grass urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku (Freie Stadt Danzig). Jego ojciec Wilhelm (1899-1979) był kupcem niemieckim, natomiast matka Helena z rodziny Knoff (1898-1954) – Kaszubką pochodzącą z Kosznajderii. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela (wówczas Labesweg) w dzielnicy Wrzeszcz (wówczas Langfuhr).

Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: „Blaszany bębenek”, „Kot i mysz” oraz „Psie lata”. Jego twórczość pisarska była wielokrotnie nagradzana, w 1999 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla.

W 1979r. Günter Grass został zgłoszony do wyróżnienia Medalem Stolema przez ówczesnego studenta Uniwersytetu Gdańskiego i członka Klubu Studenckiego Pomorania Kazimierza Kleinę.

– Klub przyznał wyróżnienie autorowi, ale z powodów politycznych, medal został wręczony dopiero sześć lat później w 1985r. – wspomina senator Kazimierz Kleina. – W swoich dziełach odwoływał się do kaszubskich korzeni, kaszubszczyzna była uniwersalnym elementem historii w jego najbardziej znanych powieściach. „Blaszany bębenek” czytaliśmy w 1980 roku dzięki wydaniu go poza cenzurą przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWA – dodaje senator.

W 1993 roku Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Günter Grass był gorącym orędownikiem polsko-niemieckiego pojednania. Wielokrotnie wracał do swojego rodzinnego Gdańska. Oprócz wyjątkowych wspomnień pozostały nam po tych wizytach również niezwykłe pamiątki – dzieła: rzeźby, grafiki oraz rysunki, które artysta przekazał działającej w Gdańsku galerii swojego imienia.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz