Sianowskie rozważania o Bogu, Kaszubach i dzieciach

25 marca 2015r. | Drukuj

– Szczególnie gorąco witam ks. dra Wojciecha Klawikowskiego, proboszcza z Grzybna, który jest tegorocznym celebransem uroczystości, odprawianej już po raz dwunasty – mówił podczas powitania ks. kustosz sanktuarium sianowskiego Eugeniusz Grzędzicki. – Składam za to gorące Bóg zapłać, jak również tym wszystkim na czele z redaktorem Eugeniuszem Pryczkowskim, którzy w 2004 roku rozpoczęli to kaszubskie nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

fot. Ryszard Wenta

fot. Ryszard Wenta

Ks. W. Klawikowski, znany jako wykładowca Seminarium Duchownego w Pelplinie, przygotował piękne rozważanie w języku kaszubskim na rozpoczęcie kalwaryjskiego marszu. Wspomniał miedzy innymi o wielkim znaczeniu kaszubskiej tradycji, w tym naszego odwiecznego zawołania „Më trzimómë z Bògã”.

Prowadzącemu celebransowi towarzyszył chór „Redzanie” pod przewodnictwem Edmunda Lewańczyka oraz lektorzy, którzy przybyli z różnych stron regionu. Czytania rozpoczął były starosta lęborski Ryszard Wenta, a skończył redaktor naczelny „Pomeranii” Dariusz Majkowski. On właśnie był autorem tegorocznych rozważań. Rozpoczęto przez to nową tradycję pisania tekstów, które osadzone są w aktualnych realiach religijno-regionalnych Kaszub. D. Majkowski z wykształcenia jest teologiem. Wraz z żoną Aleksandrą są autorami książki „Mòja pierszô Bibliô” poświęconej naszym najmłodszym.

To dzieło stanowiło ważny punkt tradycyjnego spotkania w Domu Pielgrzyma. Jest ono co roku tematycznie związane z religijnym życiem Kaszubów. Dawniej wspominano m.in. Jana Pawła II, ks. Waldemara Piepiórkę, ks. Franciszka Gruczę i wielu innych. Tym razem – oprócz książki małżeństwa Majkowskich – licznie zebrani goście z całego regionu zapoznali się na telebimie z duchownymi osobami, które wyszły z parafii sianowskiej. Jedną z ciekawszych postaci jest ks. Antoni Kowalkowski, autor słynnych pieśni „Kiedyś o Jezu chodził po świecie” i „Pan Jezus już się zbliża”.

fot. Ryszard Wenta

Zarówno spotkanie modlitewne, jak i integracyjno-kulturowe w Domu Pielgrzyma, potwierdziło, że Kaszubskie Drogi Krzyżowe w Sianowie na trwałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń społeczności zrzeszonej w ciągu roku. Ponadto, jak mało które nobilitują język kaszubski, a przecież to jest jednym z najważniejszych zadań, które przywołał sam Jan Paweł II w Sopocie nawołując, byśmy pogłębiali znajomość własnego języka. Sianowo zaś nazywał „pięknym sanktuarium” lub „ważnym kaszubskim sanktuarium”.

W Sianowie czytali:

 1. Ryszard Wenta – O/ZKP Lębork
 2. Elżbieta Kowalewska – ZKP Kartuzy
 3. Danuta Pioch – Rada Języka Kaszubskiego
 4. Bernard Hinz – przewodniczący Rady Partów Środkowych ZKP
 5. Albin Bychowski – ZKP Banino
 6. Danuta Kobiela – ZKP Sianowo
 7. Gabriela Jóskowska – ZKP Chmielno
 8. Magdalena Kropidłowska, Radio Gdańsk
 9. Paweł Hincke – ZKP Reda
 10. Alfred Cylkowski, ZKP Warzno
 11. Dariusz Majkowski – red. nacz. „Pomeranii”
 12. Janusz Pryczkowski – ZKP Sianowo
 13. Mariusz Szmidka – red. nacz. „Dziennika Bałtyckiego”
 14. Wanda Kiedrowska – ZKP Stężyca
 15. Dariusz Majkowski – red. nacz. „Pomeranii”

Jan Dosz


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz