Kaszubi pobili rekord w Sulęczynie

23 marca 2015r. | Drukuj

22 marca w Sulęczynie Kaszubi obchodzili 777. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o naszym regionie. Padł kolejny rekord w jednoczesnej grze na akordeonach z udziałem 346 muzyków.

Fot. J. Bogdan

Fot. J. Bogdan / kaszubi.pl

Uroczystości w Sulęczynie związane były z obchodami Dnia Jedności Kaszubów. Wydarzenie organizowane jest od 12 lat, co roku w innym zakątku regionu, na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, pochodzącej z bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 roku.

Tradycyjnie obchody Dnia Jedności Kaszubów rozpoczęła uroczysta msza święta z elementami w języku regionalnym. Po nabożeństwie Kaszubi przemaszerowali w barwnym korowodzie do gmachu miejscowej szkoły podstawowej. Tu oficjalnego otwarcia imprezy w imieniu organizatorów dokonali wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Zobacz: Fotorelacje na www.kaszubi.pl >>

Przez cały dzień w sulęczyńskiej podstawówce można było posłuchać ludowych kapel, skosztować przysmaków kuchni regionalnej, obejrzeć rękodzieła pomorskich artystów, rzemieślników i hafciarzy, czy zagrać w kaszubską baśkę.

Od 10 lat głównym punktem imprezy jest bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. W tym roku na imprezę przybyło aż 346 muzyków, którzy wykonując dwie znane kaszubskie melodie, pod batutą Pawła Nowaka, pobili ubiegłoroczny rekord z Sierakowic. Główny dyrygent przygotował też wystawę swojej kolekcji akordeonów, na której zaprezentował kilkadziesiąt instrumentów pochodzących z różnych zakątków Europy oraz innych części świata.


Opublikowano w: PolecaneRegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze