Na Bałtyku powstaną farmy wiatrowe

11 marca 2015r. | Drukuj

W ubiegłym tygodniu, 3 i 4 marca, Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) wraz z firmą Polenergia Bałtyk III przeprowadziły spotkania z uczniami przygotowujące do konkursu wiedzy na temat morskiej energetyki wiatrowej. To element kampanii mającej na celu rozpoczęcie dialogu społecznego nt. oddziaływań ale również korzyści wynikających z budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej na polskim morzu.

fot. FNEZ

fot. FNEZ

W spotkaniach uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum w Łebie, Gimnazjum w Ustce, Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie, Szkoły Podstawowej w Łebie, Szkoły Podstawowej w Gąbinie oraz Zespołu Szkół Objazda. Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się m.in. czym jest morska energetyka wiatrowa, jak przebiega proces przygotowywania inwestycji, jakie występują oddziaływania inwestycji na środowisko i społeczeństwo oraz kiedy powstanie pierwsza farma wiatrowa na polskim morzu i jakie korzyści mogą z tego wynikać dla gmin nadmorskich. Już 12 marca w szkołach odbędzie się pierwszy etap konkursu, w którym wyłoniona zostanie grupa kilkunastu finalistów. Najlepsi uczestnicy zmierzą się w finale zaplanowanym na kwiecień w szkole podstawowej nr 2 w Ustce i walczyć będą o prestiżowe nagrody w postaci markowego sprzętu elektronicznego (smartfon, tablet, odtwarzacze mp3 i mp4).

Oprócz konkursu wiedzy równolegle prowadzony jest także konkurs plastyczny o tematyce „Moja wizja morskiej energetyki wiatrowej”. Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas finału w kwietniu, a autorzy najlepszych z nich również otrzymają cenne nagrody.

Konkurs wiedzy i konkurs plastyczny stanowią część rozpoczętej w marcu kampanii komunikacji i edukacji społecznej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III, której inwestorem jest Polenergia Bałtyk III. Morska Farma Wiatrowa Bałtyk Środkowy III będzie zlokalizowana w odległości 23 km od brzegu na wysokości gminy Łeba i Smołdzino i jest obecnie najbardziej zaawansowaną inwestycją tego typu w Polsce. Według zapewnień inwestora prąd z elektrowni może popłynąć już w 2022 r.

W ramach kampanii prowadzonej przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej przewidziane są również spotkania z samorządowcami, rybakami oraz mieszkańcami gmin nadmorskich. Ponadto, uruchomiona zostanie strona internetowa o Morskiej Farmie Wiatrowej Bałtyk Środkowy III oraz powstaną sesje posterowe w miejscach dostępnych dla mieszkańców przedstawiające szczegółowe informacje o inwestycji. Działania mają na celu rozpoczęcie dialogu społecznego nt. oddziaływań ale również korzyści wynikających z budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej na polskim morzu.

Galeria


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz