Odszedł prof. Jerzy Samp

18 lutego 2015r. | Drukuj

Zmarł profesor Jerzy Samp, badacz historii literatury i kultury Gdańska, Kaszub i Pomorza. Był Kaszubą i gdańszczaninem, aktywnym członkiem ZKP, prezesem oddziału gdańskiego, wieloletnim członkiem kolegium redakcyjnego „Pomeranii” i współredaktorem „Pomeranii” w latach 70.

fot. Artur Andrzej / Wikipedia CC BY-SA 3.0

fot. Artur Andrzej / Wikipedia CC BY-SA 3.0

Profesor Jerzy Samp urodził się w Gdańsku w 1951 r. Pracował na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizował się w historii literatury i kultury Pomorza XIX i XX w. Autor ponad 500 artykułów i ponad 30 książek popularyzujących problematykę kaszubsko-pomorską, a w szczególności gdańską.

Prof. Jerzy Samp wydał m.in.: „Bedeker Gdański”, „Legendy gdańskie. Dawne nowe i najnowsze”, „Z woli morza. Bałtyckie mitopeje”, „Gdańską kapsułę czasu” oraz trylogię: „Miasto czterdziestu bram”, „Miasto tysiąca tajemnic” i „Miasto magicznych przestrzeni”. Był autorem ponad 700 felietonów radiowych, współpracował z Radiem Gdańsk przygotowując cykl programów poświęconych dziejom Pomorza, Gdańska i Kaszub.

Był członkiem m.in. Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Instytutu Kaszubskiego.W 1985 roku otrzymał Medal Stolema, wyróżnienie przyznawane przez studentów z trójmiejskich uczelni. W 2009 r. odebrał, nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Msza św. przedpogrzebowa za śp. Jerzego Sampa odbędzie się w sobotę 21 lutego o godzinie 11.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Wprowadzenie trumny do Bazyliki nastąpi o godz. 10:30.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12:30 w kaplicy na cmentarzu Łostowice.

Źródło: www.kaszubi.pl


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
 1. Marian pisze:

  Dzięki za wpis do „Poezji rodnej mowy” (1985): Koledze Marianowi …
  życząc wiele pięknych osiągnięć na niwie pomorskiej i dla „kaszebizny”
  dedykuję
  Jerzy Samp
  Łączyńska Huta dn. 27.IX.’86r.

  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Szczere kondolencje dla rodziny.

Dodaj komentarz