Ustka: metodą na „wnuczka” wyłudził 20 tysięcy. Podawał się za policjanta

11 lutego 2015r. | Drukuj

Dyżurny słupskiej komendy odebrał w zeszłym tygodniu kilkanaście zgłoszeń od mieszkańców Słupska o próbie oszustwa na tzw. wnuczka. Sprawca w rozmowie telefonicznej, podając się za członka rodziny próbował wyłudzić od nich pieniądze. Na szczęście nikt nie dał się oszukać. Natomiast wczoraj w Ustce oszust podając się za policjanta, wyłudził od 73-letniej kobiety 20 000 zł.

fot. archiwum

fot. archiwum

– Sprawca w rozmowie oświadczył, iż zatrzymano jej wnuka i potrzebne są pieniądze na kaucję. Pokrzywdzona wypłaciła pieniądze i przekazała je nieznanemu mężczyźnie podającemu się za policjanta – mówi Robert Czerwiński, rzecznik słupskiej policji.

Z uwagi na szereg zgłoszeń tego typu, policjanci apelują o rozwagę i czujność w przypadku takich telefonów. Pamiętajmy o podstawowych zasad bezpieczeństwa, po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka, policjanta czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.

Skorzystaj z pomocy bliskich

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję! Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń pod bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwrócić o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz