Zostań rodzicem zastępczym. Słupski MOPR poszukuje chętnych

10 lutego 2015r. | Drukuj

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie rozpoczyna akcję poszukiwania kandydatów chcących prowadzić rodziny zastępcze. Osoba, która taką rodzinę założy może zarabiać nawet 3 tys zł miesięcznie. W Słupsku rodzin zastępczych jest wciąż za mało.

fot. mopr.slupsk.pl

fot. mopr.slupsk.pl

Rodzina zastępcza jest formą opieki dla tych dzieci, które nie mogą przebywać w rodzinie biologicznej z uwagi na panująca w niej sytuację kryzysową. O fakcie odebrania dziecka ich rodzicom decyduje sąd, który wydaje postanowienie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Do takiej rodziny także trafiają dzieci ze szpitali, w których zostają pozostawione przez ich matki.

Dzieci w rodzinie zastępczej pozostają do momentu uregulowania ich sytuacji prawnej: wracają do rodziców naturalnych lub idą do rodzin adopcyjnych. Rodziny zastępcze działają w ramach Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Dlaczego rodzina zastępcza ?
– Rodzina zastępcza stwarza warunki najbardziej zbliżone do tych panujących w naturalnych rodzinach.
– W przeciwieństwie do placówek, w rodzinie zastępczej może przebywać kilkoro dzieci. Rodzic zastępczy może w pełni skoncentrować się na indywidualnych potrzebach dziecka tych uczuciowych, materialnych i zdrowotnych.

Problem w Słupsku:
W Słupsku w ramach podpisanej umowy z MOPR działa 8 rodzin zastępczych, w których przebywa 30 dzieci. Aby zaspokoić potrzeby zapewnienia dzieciom jak najbardziej naturalnego środowiska w procesie ich wychowania, potrzebne jest co najmniej utworzenie kolejnych 8 rodzin zastępczych.

Kto może zostać rodzicem zastępczym i prowadzić taką rodzinę ?
Poza warunkami zdrowotnymi potwierdzonymi zaświadczeniami lekarskimi, muszą to być m.in.: osoby niekarane, osoby które nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona, przebywają na terytorium kraju.
Rodzinę zastępczą mogą stworzyć małżonkowie lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim.

Warunki materialne.
Osoba prowadząca zawodową rodzinę zastępczą, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3 tys. zł brutto miesięcznie. Dodatkowo na każde dziecko przebywające w rodzinie wypłacane jest 1000 zł netto.

Co należy zrobić aby prowadzić rodzinę zastępczą?
– Zgłosić kandydaturę do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, przy ul. Słonecznej 15d.
– Kandydat musi spełniać wszystkie warunki zawarte w ustawie, musi także przejść specjalistyczne szkolenie, które prowadzone będzie także w MOPR.
– Przejście procedury rekrutacyjnej i szkoleniowej kończy się podpisaniem umowy na prowadzenie rodziny zastępczej.

Przez cały okres umowy, MOPR w Słupsku prowadzi nadzór merytoryczny nad rodziną zastępczą oraz realizuje różnorodne formy jej wsparcia.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz