Wystawa prac Moniki Kalkowskiej

15 stycznia 2015r. | Drukuj

W poniedziałek 19 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy do galerii Teatru Rondo na otwarcie wystawy fotografii Moniki Kalkowskiej „Fotoprzestrzeń – autoportrety”. Wystawa będzie czynna do 2 lutego.

mat. prasowy

mat. prasowy

Monika Kalkowska – Koszalinianka, związana z fotografią od dziecka. Fotografia towarzyszy jej we wszystkich aspektach życia, zarówno osobistego, jak i zawodowego. Sama będąc fotografem, pracuje jednocześnie nad propagowaniem tej dziedziny sztuki wśród młodzieży. Od ośmiu lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Dzieci i Młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda”. Pomysłodawczyni i opiekun pierwszej na Pomorzu „Galerii Fotografii Młodych”, działającej od 2007 r. W galerii odbyły się jak dotąd 35 indywidualnych i zbiorowych wystaw młodych twórców z całej Polski – m.in. Białegostoku, Tarnowa, Poznania, Lublina, Warszawy, Słupska i Koszalina. Opiekun sekcji fotograficznej w Pałacu Młodzieży. W 2013 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina za działalność w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury.

Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, prezentowała swoje prace na wielu zbiorowych wystawach. Od wielu lat realizuje projekty, na które składają się prace z różnych dziedzin fotografii: krajobraz, marynistyka, reportaż oraz autoportrety. Ma na swoim koncie również liczne osiągnięcia w konkursach fotograficznych. Fotografia pozwala jej na rejestrowanie świata z pozoru obiektywnego, który jednak widzi przez pryzmat własnych przeżyć i emocji. Jest to więc prywatny zapis życia i refleksji.

Swoją indywidualna wystawę zdecydowała się zrealizować z okazji swoich 40-tych urodzin. Wybrała autoportrety – jako najbardziej osobiste prace. Zdjęcia te Autorka dzieli na dwie grupy. Pierwsza z nich to zdjęcia stanowiące swoistą fototerapię. Portrety, poprzez które wyzwala się z emocji, myśli czy sytuacji, które tkwią w niej, zduszone, dopóki fotografia nie wydobędzie ich na zewnątrz. Druga grupa to autoportrety bardziej teatralne, do których zrobienia Autorka przygotowuje się o wiele dłużej – zbierając detale, opracowując formę. Są to zdjęcia będące przeciwieństwem poprzednich – uwiecznione w obrazie momenty wewnętrznej harmonii, stabilizacji.

Choć prezentowane na wystawie zdjęcia powstają raz spontanicznie, innym razem po długotrwałym przygotowaniu, łączy je fakt, że stanowią realizację obrazu, który powstaje wcześniej w umyśle Autorki.


Opublikowano w: Kultura i edukacjaSłupsk
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz