Wystawa malarstwa Witolda Lubinieckiego „Impresje morskie”

30 grudnia 2014r. | Drukuj

Wszystkich miłośników malarstwa marynistycznego Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę Witolda Lubinieckiego pn. „Impresje morskie”. Dzieła pędzla Witolda Lubinieckiego można zobaczyć w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 4 stycznia.

fot. BGSW

fot. BGSW

Witold Lubiniecki (1940 – 2012) Artysta malarz marynista absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1964 r. w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych oraz zaprezentował ponad  50 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów: Pomorza Środkowego w Słupsku, Okręgowych w Koszalinie i Toruniu, Śląska Opolskiego w Opolu, Regionalnym w Szczecinku, Miejskim w Kappeln (Niemcy) oraz w Międzynarodowej Galerii Sztuk Współczesnej w Strumicy w Macedonii, Muzeum w Darłowie. Stałe kolekcje obrazów posiadają: Bank Handlowy SA w Warszawie, firma leasingowa Quantum w Słupsku, kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela w Ustce. Laureat wielu nagród w konkursach środowiskowych na terenie Pomorza oraz drugiej nagrody w międzynarodowym konkursie malarstwa marynistycznego w Fiera di Ostelato we Włoszech. Za działalność artystyczną i społeczną odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nagrodą wojewody słupskiego, nagrodą I stopnia prezydenta Słupska, medalami „Zasłużony działacz kultury” i „Zasłużony dla polskiej marynistyki”, „Medal Zasłużony dla miasta Słupska” za 2010 rok, „Pomorska nagroda artystyczna” za 2009 rok. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ustka w 2012 r.

Odbył podróże artystyczne do Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Holandii, Francji, Anglii, Niemiec, Włoch, Macedonii, Grecji, Tunezji oraz na Krym (Ukraina). Przepłynął 5 tysięcy mil, szkicując ukochane morze, któremu został wierny do końca swoich dni.

 …Rytm światła i jego uporządkowanie czynią z przedstawień malarskich artysty pewną symfoniczną partyturę odniesień, umuzycznioną kolorem uwerturę, wpisaną w „Obraz Morza”…

Marian Panek 
Częstochowa 2001


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze