Wystawa malarstwa Witolda Lubinieckiego „Impresje morskie”

30 grudnia 2014r. | Drukuj

Wszystkich miłośników malarstwa marynistycznego Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę Witolda Lubinieckiego pn. „Impresje morskie”. Dzieła pędzla Witolda Lubinieckiego można zobaczyć w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 4 stycznia.

fot. BGSW

fot. BGSW

Witold Lubiniecki (1940 – 2012) Artysta malarz marynista absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1964 r. w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych oraz zaprezentował ponad  50 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów: Pomorza Środkowego w Słupsku, Okręgowych w Koszalinie i Toruniu, Śląska Opolskiego w Opolu, Regionalnym w Szczecinku, Miejskim w Kappeln (Niemcy) oraz w Międzynarodowej Galerii Sztuk Współczesnej w Strumicy w Macedonii, Muzeum w Darłowie. Stałe kolekcje obrazów posiadają: Bank Handlowy SA w Warszawie, firma leasingowa Quantum w Słupsku, kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela w Ustce. Laureat wielu nagród w konkursach środowiskowych na terenie Pomorza oraz drugiej nagrody w międzynarodowym konkursie malarstwa marynistycznego w Fiera di Ostelato we Włoszech. Za działalność artystyczną i społeczną odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nagrodą wojewody słupskiego, nagrodą I stopnia prezydenta Słupska, medalami „Zasłużony działacz kultury” i „Zasłużony dla polskiej marynistyki”, „Medal Zasłużony dla miasta Słupska” za 2010 rok, „Pomorska nagroda artystyczna” za 2009 rok. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ustka w 2012 r.

Odbył podróże artystyczne do Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Holandii, Francji, Anglii, Niemiec, Włoch, Macedonii, Grecji, Tunezji oraz na Krym (Ukraina). Przepłynął 5 tysięcy mil, szkicując ukochane morze, któremu został wierny do końca swoich dni.

 …Rytm światła i jego uporządkowanie czynią z przedstawień malarskich artysty pewną symfoniczną partyturę odniesień, umuzycznioną kolorem uwerturę, wpisaną w „Obraz Morza”…

Marian Panek 
Częstochowa 2001


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz