„Vianoce w srdcach hraju” – nasi kolędowali w Bratysławie

24 grudnia 2014r. | Drukuj

Na zaproszenie Klubu Polskiego – Stowarzyszenia Polaków i ich przyjaciół w Słowacji członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” oraz scholi ADORAMUS Parafii Miłosierdzia Bożego w Lęborku kolędowali w Bratysławie. Poniżej relacja uczestników wydarzenia.

fot. Dorota Mikołajczak

fot. Dorota Mikołajczak

W ramach międzynarodowego projektu „Vianoce w srdcach hraju” wraz z Dziecięcym Zespołem Čečinka z Bratysławy. 12-tego grudnia wspólnie koncertowaliśmy w przepięknej Moyzesovej sali Filharmonii Słowackiej w Bratysławie. W ciekawych aranżacjach muzycznych przygotowanych przez Pawła Słońca, Dorotę Mikołajczak, Adama Michalskiego i Jacka Szponarskiego rozbrzmiewały kolędy, pastorałki w języku polskim, słowackim oraz kaszubskim. Z ogromnym zachwytem powitano też kaszubskich „kolędników”, którzy zabawnymi psotami, życzeniami przywitali Polonię oraz Słowaków. Kolędowanie, to nadal żywa bożonarodzeniowa tradycja, która zachowała się na Kaszubach do dziś. W kuluarach filharmonii , na stołach, w bożonarodzeniowej scenerii nie zabrakło kaszubskich, polskich i słowackich specjałów: prawdziwego wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem, sałatek jarzynowych , różnie przyrządzonych ryb, a także wiejskiego ciasta.

Następnego dnia, na zaproszenie Ambasadora RP i Konsula RP udaliśmy się do Ambasady Polskiej w Bratysławie. Koncertowaniem podczas spotkania opłatkowego podbiliśmy serca Polaków. Wspólne śpiewanie kolęd , łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń jest dla nas, Polaków, czasem niezwykłym, szczególnym, magicznym. Nie zabrakło też czasu na krótkie zwiedzanie, podziwianie miasta oraz zakup pamiątek. Wracaliśmy do domów pełni miłych wrażeń i satysfakcji .

Z serca dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie.

Co pisali o nas w Bratysławie? Odsyłam na stronę www.polonia.sk

Więcej na stronie www.ziemialeborska.pl

Tekst: Renata Hopa / Zdjęcia: Dorota Mikołajczak

[nggallery id=684]


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz