W Gdyni stanie pomnik pułkownika Kuklińskiego

16 grudnia 2014r. | Drukuj

W Gdyni stanie pierwszy w Polsce pomnik Ryszarda Kuklińskiego. Zostanie sfinansowany przez prywatnego przedsiębiorcę. Twórcą projektu monumentu jest Tomasz Sobisz, rzeźbiarz pochodzący z Lęborka.

youtube.com

youtube.com

Odsłonięcie pomnika zaplanowane jest na 13 czerwca 2015 roku ze względu na to, że w tym dniu przypada 85. rocznica urodzin pułkownika. Ryszard Kukliński to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci najnowszej historii Polski. Dla jednych jest bohaterem, inni uważają go za zdrajcę. Fundator pomnika Andrzej Boczek jest jednak przekonany, że postawa pułkownika zasługuje na najwyższe uznanie.

Fundator pomnika ogłosił konkurs na koncepcje monumentu. Zaprosił do niego trzech rzeźbiarzy: Marka Elsnera, Łukasza Nikiela oraz Tomasza Sobisza. Zdaniem jury, projekt tego ostatniego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych, był najlepszy. Przedstawiona przez pana Tomasza Sobisza propozycja najlepiej wpisuje się w niewielką przestrzeń skweru. Będzie dawała wrażenie naturalności, a to właśnie chcemy osiągnąć – pokazać człowieka, który żył, odczuwał, przeżywał dramaty – uzasadnia Jacek Piątek (członek jury).

Pomnik będzie miał formę idącej ulicą postaci, która niczym nie wyróżnia się z tłumu. W ten sposób ma zostać oddany charakter osoby pułkownika. Kukliński zostanie uwieczniony w ubraniu cywilnym m.in. dlatego by nie wywoływać niepotrzebnych konfliktów z byłymi oficerami wojska, którzy uważają, że pułkownik mundur zdradził. Pomnik wykonany będzie z brązu spiżowego – najlepszego dostępnego materiału. Koszt całości przedsięwzięcia szacowany jest na 100-150 tys. złotych. Rzeźba stanie obok budowanej właśnie kamienicy Art Deco przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8.


Opublikowano w: GdyniaLęborkWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze