Pomerania dwujęzycznie i z nowym naczelnym

15 stycznia 2011r. | Drukuj

Edmund Szczesiak, znanym pomorski dziennikarz, został redaktorem naczelnym miesięcznika ZK-P Pomerania. Pismo będzie wychodzić od stycznia w wersji dwujęzycznej – po polsku i kaszubsku.

fot. gdansk.pl: Edmund Szczesiak ponownie naczelnym Pomeranii


Edmund Szczesiak pracował m.in. w tygodniku Czas, Głosie Wybrzeża (był red. naczelnym), Tygodniku Morskim, Tygodniku Gdańskim. W sierpniu 1980 r. relacjonował  strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina  – był autorem pierwszej relacji ogólnopolskiej. W latach 90. był także redaktorem naczelnym i zastępcą w miesięczniku Pomerania. Od ubiegłego roku pełnił obowiązki naczelnego w tym piśmie. Od 36 lat jest członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

fot. kaszubi.pl

Historia pisma Pomerania sięga 1963 roku, gdy ukazał się Biuletyn Zrzeszenia Kaszubskiego. Prowadziła go wówczas Izabela Trojanowska. Sześć lat później pojawiła się nazwa Pomerania. Dopiero w 1979 roku zaczęło się ono ukazywać w cyklu miesięcznym, choć w tym względzie zdarzały się zakłócenia spowodowane panującą w kraju sytuacją gospodarczą i polityczną. Po roku 1989 możliwe stało się mocniejsze akcentowanie podmiotowości mieszkańców naszego regionu. Wiele miejsca na łamach pisma poświęcano kwestiom tożsamości Kaszubów i Kociewiaków. Od stycznia tego roku Pomerania będzie ukazywać się w obu językach – po polsku i kaszubsku. Na ten projekt pismo otrzymało dotację MSWiA, które wspiera rozwój języka i kultury mniejszości etnicznych w Polsce.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz