Medale Stolema 2014 rozdane!!

12 grudnia 2014r. | Drukuj

W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku 10 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia „Kaszubskich Nobli”, jak popularnie nazywa się Medale Stolema. Laureatkami XLVII edycji zostały Wanda Kiżewska i Bożena Ugowska.

Klub Studencki Pomorania/facebook

Klub Studencki Pomorania/facebook

Wanda Kiżewska z Czyczków koło Brus  należy do najstarszych z dotychczas wyróżnionych tą nagrodą osób. Niedawno ukończyła 95 lat i nadal aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu kulturalnym. W toku swojej długoletniej działalności doprowadziła do powstania Domu Kultury w Czyczkowach, gdzie wystawiała liczne kaszubskie sztuki teatralne. Pytana przez nas o receptę na siły mimo tak podeszłego wieku odpowiada: Najważniejsza jest chęć do działania. Jak zaczęło się w młodym wieku, to człowiek pozostaje aktywnym do końca.

Mało jest osób w regionie dla których Kaszuby są równoznaczne ze słowem pasja. Należy do nich Bożena Ugowska, czego dowodem jest jej szeroka wiedza na temat języka i kultury kaszubskiej. Mógł się o tym przekonać każdy, kto uczestniczył w lektoracie języka kaszubskiego organizowanego przez Klub Studencki Pomorania na Uniwersytecie Gdańskim. Pytana przez nas o źródła fascynacji regionem, twierdzi że: Przyczynili się do tego moi koledzy i koleżanki, z którymi działałam w Klubie Studenckim Pomorania. Dzięki nim poczułam, że nie jestem sama w moich zainteresowaniach Kaszubami.

Uroczystość wręczenia Medali uświetnił występ Julii Szczypior – finalistki kaszubskiego idola i Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”.

Medale Stolema przyznaje od 1967 roku Klub Studencki Pomorania. Wyróżnienie te otrzymują osoby lub instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do promocji Pomorza i Kaszub. Laureatami tej nagrody byli m.in. Guenter Grass, Tadeusz Gocłowski czy Danuta Stenka.

Adrian Watkowski


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz