Będzie silnie wiało. Aleksandra niesie wiatr osiągający nawet 200 km/h

11 grudnia 2014r. | Drukuj

Nad Morzem Norweskim zalega głęboki niż, który swoim zasięgiem obejmuje Europę północną i zachodnią. W najbliższych godzinach spodziewany jest  wzrost prędkości wiatru nad Polską, początkowo na północy kraju. Zjawisko skutkować może uszkodzeniami napowietrznych sieci energetycznych oraz budynków i infrastruktury, a także utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych.

fot. sxc.hu

fot. sxc.hu

Podległe wojewodzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Pomorzu. Na bieżąco analizowane są prognozy pogody dla województwa pomorskiego.

W związku z prognozowanym silnym wiatrem WCZK wystosowało pisma do władz samorządowych z prośbą o podjęcie działań monitorujących oraz ograniczających zagrożenie.

Wojewoda Ryszard Stachurski apeluje do mieszkańców Pomorza o zachowanie spokoju i zwrócenie uwagi, czy w najbliższej okolicy (na podwórkach, balkonach) nie znajdują się przedmioty, które w momencie silnych podmuchów wiatru mogą powodować zagrożenie. W miarę możliwości należy unikać parkowania pojazdów pod drzewami. Nie szukajmy schronienia pod lekkimi konstrukcjami, które mogą zostać powalone przez wiatr. Warto przygotować się również na ewentualne uszkodzenia linii energetycznych. Zadbajmy o to, aby latarka, czy zapałki i świeczki znajdowały się w łatwo dostępnym miejscu.

Dziś na Wybrzeżu prognozowany jest wiatr dość silny i silny, od 30-40 km/h, w porywach do 75 km/h, a w strefie nadmorskiej od 40 km/h do 50 km/, w porywach lokalnie do 90 km/h. Na Wybrzeżu sytuacja kształtowała się będzie podobnie również w piątek.  Przewidywana prędkość wiatru wynieść może od 35 km/h do 50 km/ h, w porywach do 85 km/h na Wybrzeżu zachodnim i do 100 km/ h na Wybrzeżu wschodnim. Silny wiatr, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h utrzymywać się może również w sobotę. W godzinach popołudniowych prognozowany jest stopniowy spadek prędkości wiatru.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Mirek pisze:

    Prognostyczne bzdury.Czy nasi synoptycy kiedykolwiek przepowiedzieli trafna pogodę?! A gdyby nawet to co w tym dziwnego ze powieje ,takie prawo natury a sztormy sa prawie zawsze…

Dodaj komentarz