Wszystkie ręce na pokład samorządowy - GazetaKaszubska.pl

Wszystkie ręce na pokład samorządowy

Przed nami bliskie już wybory samorządowe. Czas nagli. Mam nadzieję, że dzień 16 listopada 2014 roku będzie naszym wspólnym sukcesem. Aby tak się stało potrzebna jest silna wola skorzystania z przywileju demokracji. Wolne wybory to największy przywilej demokracji. Samorząd lokalny jest najbliżej obywateli. Wybierzmy zatem radnych oraz włodarzy gmin wśród osób uczciwych, kompetentnych i wrażliwych na dobro wspólne.
Wszystkie ręce na pokład samorządowy Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były poseł RP trzech kadencji.
07 listopada 2014r.

Weszliśmy w najbardziej gorący okres kampanii wyborczej do samorządu terytorialnego. Czas najwyższy zainteresować się kilkoma podstawowymi sprawami. Po pierwsze w jakim lokalu wyborczym będziemy głosować? Wiosną tego roku w niektórych gminach zmieniły się siedziby lokali wyborczych. Po drugie na jakie komitety wyborcze i na jakich kandydatów chcemy głosować. Trzeba poznać dobrze wszystkie cztery formy wyborcze tj. radnego gminy, radnego powiatu, radnego sejmiku województwa i włodarza gminy. W wyborach lokalnych najważniejsza jest wiarygodność osobista kandydatów.

Nie wystarczy nasza wola i dotychczasowe doświadczenie wyborcze. Pojawiło się w tych wyborach wielu nowych kandydatów. Wchodzi w życie ordynacja o wyborczych okręgach jednomandatowych w gminach. Demokracja to przede wszystkim dobro wspólne (pro publico bono). Warto również doradzić sąsiadom i znajomym mniej obeznanym z sztuką wyborczą. Trzeba sobie wzajemnie pomóc. Zasada wyboru, że głosujemy jednym „x” na jednego kandydata z jednej listy nie zmieniła się (powiat, sejmik). Poza Gdańskiem, Gdynią, Sopotem i Słupskiem – w miastach i innych gminach głosujemy na konkretnego kandydata. W tym roku po raz pierwszy wszędzie obowiązują tutaj (poza wymienionymi miastami na prawach powiatu) wybory w okręgach jednomandatowych. Głosujemy na konkretnego człowieka.

Samorząd lokalny znajduje się najbliżej obywateli. To innymi słowy najbliższa nam forma demokracji. Właśnie samorząd współtworzy codzienne warunki naszego życia. Samorząd lokalny to nasza wspólna sprawa. Dlatego winniśmy powszechnie skorzystać z wielkiego przywileju demokracji jakim są wolne wybory. Jak będziemy wybierać?, taki będzie nasz samorząd lokalny. Wybierzmy zatem radnych i włodarzy gmin w postaci osób uczciwych, kompetentnych i wrażliwych na dobro wspólne.

Jan Kulas


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz