Kaszubi z wyspy Jones, Milwaukee: dawniej i teraz

22 października 2014r. | Drukuj

O niezwykłej historii Kaszubów, zamieszkujących niegdyś Jones Island na jeziorze Michigan w Stanie Wisconsin opowie profesor Anne Gurnack z Uniwersytetu Wisconsin-Parkside, USA. Spotkanie odbędzie się w gdyńskim InfoBoxie.

mat. prasowe

mat. prasowe

Zagadnienie emigracji z Kaszub do Ameryki Północnej nieustannie wzbudza zainteresowanie i żywe emocje, tak w naszym regionie, jak i w skupiskach polonijnych. Prelekcja profesor Anne Gurnack przybliży wyjątkowe miejsce – wyspę Jones oraz ludzi, którzy je współtworzyli, ukazane na szerszym tle emigracji z obszaru Kaszub.

Kaszubi byli jednymi z pierwszych polskich emigrantów w Milwaukee, dla których okolice jeziora Michigan stały się nową ojczyzną. Właśnie na wyspie Jones odnaleźli amerykański odpowiednik kaszubskiej przyrody i możliwość kontynuowania swojego stylu życia – trudnili się rybołówstwem.  Stworzyli tam silną polską społeczność, która zamieszkiwała te tereny do czasu przymusowego wysiedlenia w związku z rozbudową portu przez Illinois Steel Company. Od 1940 roku Kaszubi nie mieszkają już na wyspie. Są z nią jednak silnie związani i raz do roku spotykają się w utworzonym tam specjalnie dla nich Parku Kaszubskim, by wspólnie celebrować pamięć o „swojej wyspie” i swoim kaszubskim pochodzeniu.

Anne Gurnack, która wygłosi wykład jest emerytowaną profesor Uniwersytetu Wisconsin-Parkside. Kierowała Wydziałem Politologii, Prawa, Filozofii i Prawa na Uniwersytecie Wisconsin-Parkside, była także Kierownikiem Studiów Interdyscyplinarnych na tej uczelni. Przedmiotem jej badań jest Polonia nowojorska i Polonia z Milwaukee.

Wykład prowadzony będzie w języku angielskim, z równoległym tłumaczeniem na język polski. Spotkanie odbędzie się 28 października w gdyńskim Infoboxie (ul. Świętojańska 30). Start o godzinie 17.30. Wstęp wolny.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz