Podwodny świat w Gdyni. Czy powstanie rezerwat morski?

22 października 2014r. | Drukuj

Być może Gdynia stanie się pierwszym miastem w Polsce, w którym powstanie rezerwat morski. Wniosek o jego utworzenie u stóp Kępy Redłowskiej złożyli do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku przedstawiciele Greenpeace Polska i Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

P. Wysocki/greenpeace.org

P. Wysocki/greenpeace.org

Zatoka Gdańska obejmuje wiele przyrodniczo cennych obszarów. Jednymi z nich są podwodne okolice Kępy Redłowskiej. Teren ten zasługuje na szczególną ochronę nie tylko ze względu na ukształtowanie terenu ale też liczbę występujących na nim gatunków zwierząt i roślin morskich. Jest to obszar wyjątkowo różnorodny biologicznie.

Około 33% lądowego obszaru Polski jest objęte różnymi formami ochrony. Zupełnie inna sytuacja jest na obszarach morskich. Choć istnieją parki narodowe i krajobrazowe, obejmujące fragmenty Bałtyku, to do dnia dzisiejszego nie ma w Polsce ani jednego rezerwatu morskiego. Na terenie o którego ochronę zabiega m.in. Greenpeace spotkać można między innymi jedyną żyworodną rybę w Zatoce Gdańskiej, czyli węgorzycę, płastugę, babkę czarnoplamkę lub groźnie wyglądającego kura diabła.

W przeciwieństwie do ochrony przyrody na lądzie, gdzie niepokój wzbudza fragmentacja obrazu (np. pocięcie lasu na małe zagajniki przez system dróg), w morzu obawy związane są nie z fragmentacją ale ujednoliceniem krajobrazu podmorskiego. W morzu trzeba chronić małe wysepki mające dużą wartość przyrodniczą. Takim właśnie obszarem jest podmorski ogród Gdyni u stóp Kępy Redłowskiej.


Opublikowano w: GdyniaTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz