Oddaj szpik – podaruj życie!

14 października 2014r. | Drukuj

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych „genetycznych bliźniaków” tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. I Ty możesz uratować im życie. Zostań w niedzielę w Gdyni dawcą szpiku!

fot. GK

fot. GK –  archiwum

Gdański Ośrodek Dawców Szpiku Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Europejska Fundacja KrewAktywni zapraszają w niedzielę, 12 października 2014 roku do Centrum Gdynia Waterfront (dawne Gemini – ul. Waszyngtona 21). Tam w godz. 12.00 – 18.00 będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

– Na świecie swój szpik oddało już około dziewięciu tysięcy dawców niespokrewnionych i kilkadziesiąt tysięcy dawców rodzinnych. Jednak to cały czas za mało. Dawcą może zostać osoba spokrewniona lub niespokrewniona z biorcą. W praktyce, jedynie co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego. Dlatego tak bardzo ważna jest alternatywa, którą daje Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku. Wraz z każdym kolejnym zarejestrowanym „potencjalnym dawcą szpiku” prawdopodobieństwo na uratowanie życia osobie chorej na białaczkę wzrasta. Dlatego tak istotne jest, by lista świadomych potencjalnych dawców była jak najdłuższa – mówi Waldemar Borowski, prezes Europejskiej Fundacji KrewAktywni.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, ważący minimum 50 kg lub bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Wszyscy chętni do uczestnictwa w akcji powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Decyzja o rejestracji nie może być emocjonalna, ale racjonalna. Odmowa oddania szpiku oznacza odebranie komuś nadziei na życie – podkreśla prof. Andrzej Hellmann z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Niedziela w Gdyni ma być jednocześnie świętem dawców i ich przyjaciół. Dla wszystkich, którzy odwiedzą Centrum Gdynia Waterfront przygotowano wiele atrakcji. M.in. będzie można skorzystać z masażu klasycznego i relaksacyjnego, nauki pierwszej pomocy przedmedycznej i porad kosmetycznych. Będzie też możliwość pomiaru poziomu glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego.

Dodajmy, że w Gdyni mieszka obecnie 19 dawców szpiku kostnego. Jak podkreślają zgodnie, podarowanie cząstki siebie dla innej, potrzebującej osoby jest najpiękniejszym gestem, jaki może każdy z nas wykonać. Dzień, w którym dowiedzieli się, że ich szpik może kogoś uratować, był jednym z najwspanialszych w życiu.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze