Komu najbardziej ufają Polacy? - GazetaKaszubska.pl

Komu najbardziej ufają Polacy?

W połowie września 2014 r. CBOS przeprowadził badanie w sprawie zaufanie do naszych polityków. Awans Polaków w Unii Europejskiej, szczególnie D. Tuska, poprawił sympatię Polaków do klasy politycznej. W rankingu zaufania obywateli przewodzi prezydent B. Komorowski. Ufa jemu aż 79 % badanych. Kolejne miejsca zajęli: Radosław Sikorski, Ewa Kopacz i Donald Tusk.
Komu najbardziej ufają Polacy? Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były poseł RP trzech kadencji.
29 września 2014r.

W dniach 11-17 września 2014 roku CBOS przeprowadził reprezentatywne badanie (próba losowa 946) w zakresie zaufania Polaków do naszych polityków. Okazało się, że niespodziewany sukces Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej sprawił, że Polacy dużo lepiej zaczęli postrzegać całą rodzimą elitę polityczną. Bezpośrednia sympatia ankietowanych do D. Tuska wzrosła aż o 14 procent. Konsekwentnie ubyło też jego krytyków o 12 %.

Od wielu miesięcy liderem zaufania politycznego Polaków pozostaje Prezydent RP Bronisław Komorowski. Prezydentowi Polski ufa aż 79 % rodaków. W porównaniu z sierpniem tego roku zaufanie do prezydenta państwa wzrosło o 6 %. Ogólny poziom zaufania do obecnego prezydenta Polski na poziomie 79 % jest rzeczywiście wielki. Wydaje się być blisko poziomu maksymalnego. Zapewne sprawiają to kompetencje B. Komorowskiego, jego rozwaga i mądrość polityczna, skupianie się na sprawach rzeczywiście najważniejszych oraz wysoka kultura polityczna. Zapewne nie bez znaczenia są – duże i sprawdzone doświadczenie polityczne oraz wyrazisty i patriotyczny wizerunek.

Komu jeszcze ufają Polacy? Fakty są znamienne i wymowne. Drugie miejsce zajmuje Radosław Sikorski, obecny marszałek Sejmu. Ufa jemu 49 % ankietowanych. Jego awans w parlamencie zaowocował wzrostem zaufania o 9 %. Trzecie miejsce w rankingu zaufania politycznego zajmuje premier Ewa Kopacz. Zaufaniem darzy ją 48 % badanych. W porównaniu z sierpniem noty Pani premier poprawiły się o 13 %. Na czwartym miejscu zaufania politycznego znajduje się wieloletni i zasłużony b. premier Donald Tusk. Ufa jemu 46 % Polaków. W stosunku do poprzedniego miesiąca zanotował on wzrost zaufania o 14 %.

Dość nieoczekiwanie, dopiero na dalszych miejscach w rankingu zaufania politycznego znaleźli się liderzy opozycji politycznej. Może to wynikać z faktu, że jaka opozycja, taka ocena. A może w większym stopniu nasi rodacy wyżej oceniają i ufają politykom wykonującym konkretną pracę.

Jan Kulas


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz