I nagroda dla Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”

26 września 2014r. | Drukuj

W minioną niedzielę Kluki rozbrzmiewały muzyką. Co było tego powodem? Festiwal Kultury Pomorza.

ZPiT Ziemia Lęborska

ZPiT Ziemia Lęborska

21. września br. w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Kultury Pomorza „Pomerania Cantat”. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę licznych koneserów regionalnej sztuki i przysmaków, jak i wielu chętnych poznania klimatu tego jedynego w swoim rodzaju miejsca. Najważniejsze dla nas było jednak to, co działo się na scenie. 10 zespołów regionalnych z Pomorza walczyło o tytuł laureata konkursu, m.in. „Kalina” z Dobrzycy k. Koszalina, Nadolanie z Nadola koło Pucka, Kaszëbskô Rodzëzna z Linii, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina” z Goleniowa, Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” z Tuchlina, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”.

Wszystkie grupy zaprezentowały bardzo wysoki poziom i dość dużą różnorodność, co, jak powiedział pan Marek Czarnowski, członek jury, bardzo utrudniało wyłonienie zwycięzcy. W swojej wypowiedzi podkreślał, że komisja brała pod uwagę przede wszystkim poziom artystyczny zespołu, a także oryginalność i nietuzinkowość prezentowanego programu.

I tak werdyktem komisji miejsce na podium zdobyli: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina” (III miejsce), Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Mali Tuchlinianie” (II miejsce) oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”. Pod kierunkiem Jacka Szponarskiego (także wokalisty i akordeonisty) nasza 8-osobowa grupa w składzie: Anna Krawczykowska (sopran), Emilia Gosz (sopran), Renata Hopa (alt), Dorota Mikołajczak (alt), Andrzej Wenta (tenor), Izabela Hopa (I skrzypce), Alicja Paczuła (II skrzypce) w wielogłosowym wykonaniu dawnych pieśni kaszubskich wywalczyła pierwszą nagrodę. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasza praca została doceniona i przyniosła tak wymierne efekty, podkreśla Jacek Szponarski, obecny kierownik zespołu.

Renata Hopa


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz