Jak sztormy i wydmy zniszczyły Starą Łebę?

10 września 2014r. | Drukuj

Legenda o zagładzie Starej Łeby była jedynym materiałem wyjściowym, na podstawie którego studenci z Polsko – Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie oraz UMCS w Lublinie tworzyli animacje filmowe o zniszczeniu pierwszej Łeby.  Studenci tworzyli animacje na konkurs zaproponowany im przez łebską bibliotekę miejską. Do konkursu zgłoszono dziesięć animacji. W niedzielę 14 września nastąpi w Łebie ich premierowy pokaz w obecności autorki jednego z trzech wyróżnionych filmów.

mat. prasowe

mat. prasowe

Oceny konkursowych dzieł dokonało następujące jury: Tomasz Bobin Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku (na terenie w zarządzie tegoż urzędu jest Zasypane Miasto), Ernest Bryll poeta, tłumacz, konsultant filmowy, honorowy obywatel Łeby, Dariusz Chmielewski Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Marek Glegoła Prezes Towarzystwa Historii Łeby pod Patronatem św. Mikołaja, prof. dr hab. Christos Mandzios artysta rzeźbiarz i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pomysłodawca i kierownik artystyczny plenerów rzeźbiarskich „Zasypane Miasto” w Łebie, dr Joanna Polak – reżyser filmów animowanych, wykładowca animacji i grafiki multimedialnej, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego ASIFA Poland i prof. dr hab. Zygmunt Szultka historyk Pomorza, autorytet w zakresie historii Łeby.

Pokaz filmowy poprzedzi wykład historyka prof. Zygmunta Szultki „Zasypana Stara Łeba”.

Trzeba podkreślić, że filmowe animacje studentów nie odtwarzają historii. Dzieła te są efektem twórczej wyobraźni, podpalonej legendą o zagładzie Łeby i osadzonej w technice animacji filmowej.

Na pewno kiedyś badania historyków i archeologów pozwolą na historyczną rekonstrukcję Starej Łeby i budowę skansenu archeologicznego, atrakcji wielkiej w skali świata.

Twórcza wyobraźnia studentów ma zainspirować i uruchomić te działania i to jest głównym celem konkursu zorganizowanego przez miejską bibliotekę.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze