Europejskie Dni Dziedzictwa w lęborskim Muzeum

08 września 2014r. | Drukuj

Przed nami kolejna, już XXII edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Tegoroczne hasło tego wyjątkowego wydarzenia brzmi „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Muzeum w Lęborku zaprasza do zwiedzania wystaw w dniach 13 i 14 września.

mat. prasowe

mat. prasowe

W sobotę i niedzielę będzie można zwiedzić wystawy stałe w Muzeum oraz baszty nr 24 (ul. Derdowskiego) i nr 27 (ul. Basztowa), a także obejrzeć prezentację filmu w animacji 3D „Średniowieczne obwarowania Lęborka”. Muzeum będzie czynne w godzinach 10.00 – 16.00. Wstęp bezpłatny.

Imprezą towarzyszącą Europejskim Dniom Dziedzictwa w Lęborku będą w dniu 13 września br. „Warsztaty i pokazy tańców dawnych” organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury wraz z Muzeum, Lęborskim Bractwem Historycznym i Urzędem Miejskim.

Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 korowodem, który przejdzie wzdłuż murów miejskich (zbiórka na rogu ul. Staromiejskiej i Curie-Skłodowskiej). O godz. 11.20 w Sali przy Sanktuarium św. Jakuba odbywać się będą warsztaty pisania „Ze starego kałamarza” oraz pieczętowanie lakiem. O 11.30 będzie można zwiedzić razem z przewodnikiem Sanktuarium św. Jakuba, a o 12.00 basztę nr 24 (ul. Derdowskiego). Wystąpią także: Zespół Muzyki Dawnej „Incantare”, Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica”, odbędzie się pokaz gry instrumentów średniowiecznych (m.in. na pandorze) oraz warsztaty i pokazy tańców dawnych.

W przeddzień obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli 12 września, o godzinie 18.00 w lęborskim Muzeum w Galerii „Strome Schody” nastąpi otwarcie wystawy „Skarby z Czarnówka”. W Lęborku jest jedna z największych kolekcji cennych i unikatowych przedmiotów pozyskanych w wyniku wieloletnich badań wykopaliskowych prowadzonych na wielokulturowym cmentarzysku w Czarnówku w powiecie  lęborskim. Cmentarzysko ludności kultury pomorskiej, oksywskiej i wielbarskiej oraz z okresu wczesnego średniowiecza w Czarnówku, stan. 5 jest w tej chwili największą, całkowicie przebadaną nekropolią z późnej starożytności w Europie Środkowej, mającą kluczowe znaczenie dla archeologii Europy Środkowej i północnej.
Od 1973 roku znalezionych zostało ok. 3000 obiektów, z których wydobyto pokaźną liczbę unikatowych, zabytkowych przedmiotów stanowiących przede wszystkim wyposażenie grobów.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz