Kino eksperymentalne na Festiwalu Filmowym w Gdyni

03 września 2014r. | Drukuj

Jednym z pokazów specjalnych 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni będzie „Kino Artystów”. To oryginalna i alternatywna propozycja przygotowana wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zaprezentowane zostaną filmy z pogranicza kina eksperymentu i sztuk wizualnych.

Agnieszka Polska, "Future Days"

Agnieszka Polska, „Future Days”

Pokaz specjalny, to pięć filmów: „Future Days” Agnieszki Polskiej, „News” Zbigniewa Libery, „Łzy szczęścia i Skórka na wyprawkę/Telezakupy” Oskara Dawickiego, a także „Tkacze” Anny Molskiej. Oprócz projekcji, publiczność festiwalu spotka  się z twórcami.

– Rozmowa z twórcami o ich filmach ma pomóc widzom zdefiniować ten nowy nurt polskiego kina, określić jego kształt instytucjonalny i artystyczny, panujące w nim estetyki, zbadać, jak artyści przenoszą do filmu swoje doświadczenie z pola sztuki i co na tym zyskać może film i filmowcy – wyjaśnia Łukasz Ronduda kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Oprócz wyżej wymienionych zobaczymy także obraz laureata Nagrody Filmowej, którą co roku przyznaje Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Szkoła Wajdy. Wyróżnienie promuje kino eksperymentalne, artystyczne, które zrywa z dobrze znanymi rozwiązaniami narracyjnymi i kanonami konstruowania filmu. Pierwszym laureatem tej nagrody jest Zbigniew Libera.

Jak twierdzi dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk rola eksperymentu w kinie współczesnym jest szczególna. „Pogranicza kina i sztuk wizualnych to prawdziwa awangarda: to tam widać trendy, które już za chwilę będą wyznaczać nowe ścieżki mainstreamu. Przykład Steve’a McQueena, tegorocznego zdobywcy Oscara za „Zniewolonego”, a jednocześnie artysty, który zaczynał właśnie od sztuki galeryjnej, jest wiele mówiący. Bardzo się cieszę, że wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej udało nam się przygotować w Gdyni wydarzenie, dzięki któremu publiczność festiwalowa będzie miała okazję zetknąć się z filmami na co dzień nieobecnymi w szerokiej dystrybucji.”

Przypomnijmy, 39. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz