Polak biskupem w kanadyjskiej Arktyce

01 września 2014r. | Drukuj

Pod koniec sierpnia w Ambasadzie Kanady w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie z JE ks. Biskupem Antonim Krótkim, który od wielu lat pełni posługę duszpasterską w kanadyjskiej Arktyce.

Canada-Polska Connection

Canada-Polska Connection

Biskup Antoni Wiesław Krótki OMI jest od roku ordynariuszem największej pod względem obszaru diecezji świata, Churchill-Hudson Bay. To obszar na północy Kanady, obejmujący swoim zasięgiem niemal całe terytorium Nunavut i część prowincji Manitoba. Diecezja biskupa to olbrzymi, ale słabo zaludniony teren, który jest zamieszkały głównie przez rdzenną ludność eskimoską. Działa tam kilkunastu misjonarzy, w większości Oblatów z Polski. Wszyscy musieli opanować miejscowy język, zwyczaje eskimoskie i przystosować się do życia w twardych, arktycznych warunkach.

Ksiądz biskup pochodzi z Jaworzynki (diecezja bielsko-żywiecka). Od niemal ćwierćwiecza pełni posługę duszpasterską w Diecezji Churchill – Hudson Bay. Jest pierwszym polskim misjonarzem, który został biskupem w Kanadzie.

Podczas spotkania, które odbyło się w Ambasadzie Kanady w Warszawie Ksiądz biskup opowiadał o swojej fascynacji kanadyjską Północą, o pracy wśród rdzennej ludności, o obowiązkach wynikających z pełnionej przez niego funkcji oraz o wyzwaniach życia codziennego w Arktyce.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze