Poranne uroczystości na Westerplatte

01 września 2014r. | Drukuj

Przed świtem 1 września gdańszczanie spotkali się na Westerplatte, gdzie 75. lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, środowisk kombatanckich, duchowieństwa i korpusu dyplomatycznego.

fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Uroczystość rozpoczęła się o 4.45 przemówieniem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który do agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku przyrównał obecną sytuację na Ukrainie.

– Siedemdziesiąt pięć lat temu pytano, czy warto umierać za Gdańsk. Pamiętamy to dokładnie i nie chcemy, by ktoś pytał, czy warto umierać za Donieck czy inne regiony Ukrainy. Odpowiedź brzmi – tak. Choć walka toczy się w oddali od naszych granic, integralność terytorialna Ukrainy jest w interesie Europejczyków. Musimy patrzeć na Europę i działać solidarnie – powiedział Paweł Adamowicz.

Do sytuacji na Ukrainie odniósł się w swoim wystąpieniu również premier Donald Tusk.

– Wezwanie „nigdy więcej wojny” nie może być więcej manifestem słabych i bezradnych. Zwłaszcza w konfrontacji z tym, co dzieje się dziś na wschodzie Ukrainy – powiedział premier. – Historia zatoczyła koło i tu na Westerplatte mówiąc dziś „nigdy więcej wojny” musimy powiedzieć pełnym głosem, wspólnie z naszymi sojusznikami, że to nie będą tylko słowa, że to będzie mądra polityka, że to będzie prawdziwa solidarność europejska, że będzie to mądra i odważna strategia całej wspólny krajów atlantyckich. Dziś jeszcze jest czas, aby powstrzymać tych w Europie i na świecie, dla których przemoc, siła, agresja stają się znowu arsenałem politycznego działania – dodał premier.

Po przemówieniach odbył się apel poległych i oddano salwę honorową. Następnie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża złożono wieńce.

Dziś o godz. 17.00 na Westerplatte przybędą prezydent RP Bronisław Komorowski i prezydent Niemiec  Joachim Gauck, którzy również złożą kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz