Kaszuba szefem Rady Europejskiej?

30 sierpnia 2014r. | Drukuj

Donald Tusk jest kandydatem chadeków na stanowisko szefa Rady Europejskiej. – Polski jest premier faworytem – poinformował w sobotę po spotkaniu liderów Europejskiej Partii Ludowej wiceszef tego ugrupowania, europoseł Jacek Saryusz- Wolski. Polski premier i Kaszuba z pochodzenia prawdopodobnie zostanie najważniejszą osobą w UE.

Fot. GK

Fot. GK

Wśród kandydatów na szefa RE wymieniana była także premier Danii Helle Thorning-Schmidt, która powiedziała jednak, że nie ubiega się o to stanowisko.
Proszony o komentarz, Donald Tusk powiedział jedynie: – najlepsze jest milczenie.

– Tusk z zadowoleniem przyjął to, że europejska chadecja pokłada w nim nadzieję, ale jak przystało na kandydata jest bardzo wstrzemięźliwy w słowach i wypowiedziach, podobnie jak przewodniczący Herman Van Rompuy, który nadal prowadzi rozmowy – dodał Saryusz-Wolski. Według niego, sprawa obsadzenia fotela przewodniczącego Rady Europejskiej nie jest jeszcze przesądzona, bo polskiego premiera muszą poprzeć również przywódcy państw z rodziny partii socjaldemokratycznych.

Polski premier ma już poparcie większości unijnych przywódców, toteż panuje przekonanie, że decyzja o obsadzie stanowisk powinna zapaść jednomyślnie. Spotkanie szefów państw UE rozpoczęło się po godz. 17-tej. Dla Polski i Kaszub byłoby to dziejowe wydarzenie – komentują nasi dziennikarze.

Rada Europejska, skupiająca szefów państw i rządów, to najwyższa władza w Unii. Szef Rady organizuje i prowadzi unijne szczyty. Ustala także porządek spotkania, koordynuje współpracę europejskich stolic i stara się wypracowywać kompromisy.
Szef Rady Europejskiej reprezentuje Unię podczas szczytów ze światowymi przywódcami – G7 lub podczas dwustronnych, unijnych szczytów na przykład z Rosją czy Chinami.


Opublikowano w: PolecanePublicystykaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze