Walka z „lampionami szczęścia” nabiera tempa

22 sierpnia 2014r. | Drukuj

WWF – organizacja działająca na rzecz ochrony przyrody, namawia do robienia zdjęć wypalonych lampionów szczęścia i umieszczania ich na stronie na Facebooku „Jestem szczęśliwa/y, nie puszczam lampionów „szczęścia”! Do akcji przyłączył się również Słowiński Park Narodowy.

WWF Polska

WWF Polska

Jak piszą organizatorzy na swoim profilu moda na lampiony nie słabnie, wręcz przeciwnie, jest coraz większa liczba zgłoszeń o ich wypuszczaniu nad morzem. Niebezpieczeństwo stanowią nie tylko masowe akcje ale też pojedyncze osoby, które chętnie kupują tanie i łatwo dostępne lampiony. WWF na Facebooku informuje, że niedawno wolontariusz Błękitnego Patrolu na odcinku pomiędzy dwoma wejściami na plażę naliczył ponad 200 wypuszczonych w powietrze lampionów!

Tymczasem lampiony stanowią zagrożenie pożarowe i generują bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Po wypaleniu stają się natomiast zwykłymi śmieciami.

Również Stowarzyszenie LOT Łeba – Błękitna Kraina zabiera głos w sprawie lampionów szczęścia. W piśmie skierowanym do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ewa Horanin – prezes Stowarzyszenia, zwraca uwagę na to, że lampiony wiszące na drzewach w lesie, łąkach, przy domostwach i w morzu stały się plagą. – Zagraża to nie tylko lasom i łąkom, ale również odradzającemu się gatunkowi foki (lampiony zbudowane są na cienkim drucie) – dodaje Horanin.

Autorka pisma trafnie zauważa, że Komenda Powiatowa PSP w Legionowie na swojej stronie internetowej zawarła informację, iż przedmiotowe lampiony należy traktować jako otwarte źródło ognia.

Jak czytamy w tekście „Z formalnego punktu widzenia na podstawie § 4 ust. 1. pkt. 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) zabronione jest m.in. rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów […] , a w świetle § 40 ust. 1 wymienionego rozporządzenia w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, etc.”

W przytaczanym piśmie prezes Stowarzyszenia podkreśla, że mimo niebezpieczeństwa, tysiące osób puszcza lampiony szczęścia, a ich ukaranie jest niemożliwe. Prosi również o pomoc  – „…mając na uwadze faktyczne zagrożenie pożarem w różnych okolicach zwracamy się z prośbą o pomoc i o rozwiązanie problemu na drodze prawnej lub wskazanie nam czy istnieje możliwość podjęcia przez Radę Miasta stosownej uchwały o zakazie sprzedawania lampionów w miastach”.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze