Zapraszam na Festiwal im. G. Ciechowskiego - GazetaKaszubska.pl

Zapraszam na Festiwal im. G. Ciechowskiego

Pomorze ma bogate tradycje muzyczne. Ponad pół wieku temu w Trójmieście narodził się festiwal jazzowy. W latach 60. minionego wieku wystartowały tutaj legendarne bigbitowe zespoły: „Czerwono-Czarni”, „Niebiesko-Czarni” i „Czerwone Gitary”. Z pomorskiego Tczewa wywodzi się Grzegorz Ciechowski, lider kultowego zespołu „Republika”. Zapraszam na Festiwal im. G. Ciechowskiego do Tczewa - 23 sierpnia 2014 r.
Zapraszam na Festiwal im. G. Ciechowskiego Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były poseł RP trzech kadencji.
20 sierpnia 2014r.

W czasach narodzin „Solidarności” wiele działo się w polskiej, pomorskiej kulturze muzycznej. Nasza młodzież dała się wtedy porwać awangardowej muzyce nowej fali. W 1981 roku w Toruniu zadebiutował znakomity zespół rockowy „Republika”. Jego lider, a zarazem poeta, muzyk, kompozytor – Grzegorz Ciechowski urodził się i wychował w Tczewie. W latach 80. minionego wieku zespół „Republika” był najbardziej uznanym i popularnym zespołem rockowym w Polsce. „Republika” w latach 1982-1986 dominowała na „Liście Przebojów Trójki Polskiego Radia”. Także solowa kariera G. Ciechowskiego jako „Obywatela G.C.” przyniosła mu wielkie sukcesy. Przepiękna piosenka „Nie pytaj o Polskę” zalicza się do najwybitniejszych utworów polskiej kultury muzycznej. Niestety, w 2001 roku G. Ciechowski, wtedy już wysoko ceniony aranżer muzyki filmowej, nagle zmarł. Miał zaledwie 44 lata. Dnia 22 grudnia 2001 roku nie tylko „Polska Muzyczna” pokryła się żałobą. Smutek zagościł w wielu domach tuż przed radosnymi Świętami Bożego Narodzenia.

Tczew, Pomorze pamiętają o G. Ciechowskim. Na zawsze pozostanie on jedną z największych gwiazd, legend polskiego rocka. Można rzec, że był także G. Ciechowski Pomorzaninem z krwi i kości. Co roku w „Grodzie Sambora” organizowany jest Festiwal im. G. Ciechowskiego (In Memoriam). Zapraszam na tegoroczny już XIII Festiwal im. Grzegorza Ciechowskiego do Tczewa. Dnia 22 sierpnia o godz. 18.00 przed tutejszym dworcem PKP otwarta zostanie wystawa plenerowa pt. „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego”. Z kolei w dniu głównym tj. 23 sierpnia (sobota) o godz. 19.00 w miejskim amfiteatrze rozpocznie się uroczysty koncert połączony z Ogólnopolskim Konkursem Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Serdecznie zapraszam. Naprawdę warto przyjechać do Tczewa!

Jan Kulas


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz