Jacht sztrandował na plaży w Łebie

20 sierpnia 2014r. | Drukuj

W nocy z  poniedziałku na wtorek  jacht s/y Duży Ptak bandery polskiej Akademickiego Klubu Morskiego Gdańsk z czterema członkami załogi sztrandował na plażę w Łebie. Załoga jachtu powiadomiła służby ratownicze o zagrożeniu życia i potrzebie pomocy około godziny 1.00.

fot. Jacek Beczyczko

fot. Jacek Beczyczko

Jednostka sztrandowała ok. 400 m na wschód od wejścia do portu w Łebie. Załogę jachtu stanowiły 4 osoby z czego 3 to żeglarze z patentami jachtowymi. Pomocy udzieliła im łebska drużyna ratownicza Brzegowej Stacji Ratowniczej podległej MSPiR SAR w Gdyni. Wystarczyło im 6 minut by wyjść do rozbitków. Czas przygotowania obejmował zwodowanie łodzi ratowniczej R-24, a także pojawienie się ratowników będących w pogotowiu w bazie BSR oraz wyruszenie do akcji.

Ze względu na silną, około 1,5-metrową falę przybojową spychającą jacht z żeglarzami na plażę oraz słabą widoczność i wiatr, akcja ratownicza nie była łatwa.

 -„Kiedy już zabraliśmy wszystkich na R-24, aby ich przetransportować do bazy SAR, jednostka ratownicza odmówiła posłuszeństwa. Okazało się, że pływająca w wodzie lina z olinowania jachtu owinięta na śrubę unieruchomiła jednostkę ratowniczą. Pomimo szybkiej interwencji wiatr SSW spowodował dryf oraz znos ok 0,5Nm od miejsca akcji” – wspomina kierownik BSR Arkadiusz Puchacz.

Na szczęście podczas wydarzenia nikt nie ucierpiał. Kapitanat Portu Łeba prowadzi dochodzenie wyjaśniające okoliczności feralnego rejsu Dużego Ptaka.

Profesjonalizm przeprowadzonej akcji dowodzi, że zasadne jest prowadzenie ćwiczeń i sprawdzianów umiejętności ratowniczych. Jak mówi Arkadiusz Puchacz – jego spełnieniem będzie utworzenie Centrum Szkolenia Ratownictwa Morskiego w Łebie, w rejonie o zmiennych warunkach pogodowych i ukształtowaniu linii brzegowej – niezwykle atrakcyjnym dla przeprowadzenia ćwiczeń.

Jacek Beczyczko


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Mat pisze:

    Czy już coś wiadomo kiedy powstanie Centrum Szkolenia Ratownictwa Morskiego w Łebie?

Dodaj komentarz