Zjazd internowanych w Strzebielinku

15 sierpnia 2014r. | Drukuj

17 sierpnia w Gniewinie i Strzebielinku (koło Wejherowa) odbędzie się zjazd byłych działaczy opozycji antykomunistycznej internowanych w okresie stanu wojennego. To jedyne tego typu spotkanie w Polsce.

fot. gdansk.pl

fot. gdansk.pl

Strzebielinek był jednym z najdłużej funkcjonujących obozów internowania (od 13 grudnia 1981 r. do 23 grudnia 1982 r.) i jednym z największych w Polsce. Tu trafiali działacze opozycji uznani za najbardziej niebezpiecznych przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Łącznie odosobnieniu poddano tu okoł0 500 osób.

Zjazd Strzebielinkowców ma na celu integrację środowiska internowanych i ich rodzin, stworzenie bazy kontaktów oraz krzewienie pamięci o doświadczeniu ludzi internowanych w stanie wojennym. Ideę spotkania rozwinął Komitet organizacyjny Zjazdu, który reprezentują Andrzej Drzycimski, Jan Skiba i Andrzej Rzeczycki. Patronatów honorowych i wsparcia udzielili prezydenci największych polskich miast, ministrowie, marszałkowie i władze samorządowe, NSZZ „Solidarność” oraz dyrektorzy instytucji krzewiących pamięć o historii najnowszej Polski: Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytutu Pamięci Narodowej i Europejskiego Centrum Solidarności.

Zjazd Strzebielinkowców rozpocznie się o godzinie 11.30 Mszą św. w Gniewinie w intencji nieżyjących już internowanych. Następnie w Strzelinku na murze dawnego więzienia, zamienionego na obóz internowanych, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej, odsłonięta zostanie okolicznościowa tablica, autorstwa Bogdana Pietruszki, twórcy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Obok tablicy znajdą się plansze informacyjne z planem i zdjęciami obozu oraz pełną listą internowanych.

O godzinie 14.30 w Centrum Kultury i Bibliotece w Gniewinie odbędzie się m.in. uroczystość wręczenia przyznanych przez Prezydenta RP orderów i odznaczeń za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych, wernisaż wystawy fotograficznej ECS „Ocenzurowano. List ze Strzebielinka” oraz promocja książki Jana Mura „Dziennik internowanego”.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz