Turniej Gawędziarzy Ludowych z Kaszub i Kociewia

08 sierpnia 2014r. | Drukuj

9 i 10 sierpnia odbędzie się XXXVI Turniej Gawędziarzy Ludowych z Kaszub i Kociewia. Impreza organizowana jest od 1978 roku we Wielu. W turnieju uczestniczyć mogą przedstawiciele wszystkich środowisk oraz grup zawodowych, którzy amatorsko zajmują się okolicznościowym wygłaszaniem gawęd regionalnych.

kaszubi.pl

kaszubi.pl

Wyróżnieniom przyznawanym podczas turnieju w trzech kategoriach: gawęd autorskich i niepublikowanych, gawęd publikowanych oraz gawęd spoza Kaszub i Kociewia, patronują wybitni Kaszubi, którzy pochodzą z Wiela.

Wykonawcy gawęd autorskich i niepublikowanych zawalczą o nagrodę imienia Hieronim Derdowski. Ten pisarz i poeta, urodzony ponad 160 lat temu we Wielu, znany jest m.in. jako autor poematu „Ò panu Czorlińsczim co do Pucka pò secë jachôł”, z którego pochodzą słowa Marszu Kaszubskiego.

Patronem trofeum w kategorii gawędy publikowanej jest pochodzący w Przytarni k/Wiela Józef Bruski – z wykształcenia lekarz, z zamiłowania gawędziarz i badacz kultury ludowej.

Goście spoza Kaszub i Kociewia wezmą udział w konkursie o nagrodę im. Wincentego Rogali – barda i gawędziarza, znanego w całym regionie z działalności na rzecz popularyzacji kultury kaszubskiej.

Konkursowe prezentacje rozpoczną się w sobotę, 9 sierpnia, o godz. 15.00. Patronat nad wydarzeniem obejmuje m.in. Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Program:

9 sierpnia:

godz. 15.00 

– konkursowe prezentacje gawęd,

– występ kapeli „Kaszuby” z Wiela i Karsina

– wystawa i kiermasz sztuki ludowej oraz wydawnictw regionalnych,

godz. 20.00 – zabawa taneczna

10 sierpnia:

godz. 11.30 – msza św. w intencji gawędziarzy w kościele pw. św. Mikołaja

godz. 13.00 – turniej kaszubskiej baśki o Puchar Pomorza

godz. 14.00 – składanie kwiatów pod pomnikami H. Derdowskiego, W. Rogali i J. Bruskiego

godz. 15.00 – koncert laureatów, występ zespołu pieśni i tańca „Kaszuby” z Wiela i Karsina


Opublikowano w: RegionWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz