Z Bałtyku wydobyto 200-letnią butelkę z alkoholem

31 lipca 2014r. | Drukuj

Kamionkowa butelka wydobyta z wraku żaglowca, który zatonął około 200-tu lat temu w Zatoce Gdańskiej zawiera 14-procentowy alkohol – wstępnie ustalili naukowcy. Ostateczne wyniki badań będą znane na początku września.

Narodowe Muzeum Morskie Gdańsk

Narodowe Muzeum Morskie Gdańsk

Butelkę wydobyto z wraku, który spoczywa na dnie Zatoki, na głębokości 12 metrów i w odległości ok. 4 kilometrów na wschód od Gdyni Orłowa. Pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni trafili na pozostałości statku rok temu w trakcie rutynowego sondażu dna. Zawiadomieni przez nich archeolodzy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w czerwcu przeprowadzili na wraku podwodne badania archeologiczne podczas których udało się wydobyć świetnie zachowany, zakorkowany kamionkowy baniak z emblematem „Selters” – dostawcy ekskluzywnej wody sodowej z rejonu gór Taunus (Niemcy). Butelka o pojemności ok. 1 litra została wykonana w miejscowości Ransbach, oddalonej o 40 km od źródeł wody Selters.

– Butelka pochodzi z 1806-1830 roku i została wydobyta podczas prac na wraku F-53-31, czyli tzw. „głaziku”. – mówi Tomasz Bednarz, archeolog z Narodowego Muzeum Morskiego – Oprócz butelki udało nam się pozyskać kawałki ceramiki, miseczkę, kilka fragmentów naczyń. Oprócz tego mamy sporo kamieni, a nawet głazów (stąd robocza nazwa wraku) oraz pawęż rufową, czyli fragment zakończenia statku w części nadwodnej. Kamionkowa butelka, ze względu na stan zachowania i historię, która się z nią wiąże, jest jak na razie, najcenniejszym znaleziskiem – dodaje Tomasz Bednarz.

Na początku lipca kamionkową butelkę, wraz z jej zawartością przekazano do badań laboratorium chemicznemu J.S. Hamilton w Gdyni. Ich celem było potwierdzenie, czy zawartość butelki stanowi oryginalna woda mineralna, czy też butelka została wtórnie napełniona.

Ze wstępnych badań wynika, że w butelce znajduje się 14-procentowy destylat alkoholowy, prawdopodobnie rozcieńczony wodą. Jej skład chemiczny odpowiada składowi wody sodowej Selters z XIX wieku. Kolejne analizy ustalą, czy alkohol (przypuszczalnie jenever lub wódka) rzeczywiście był rozcieńczony tą wodą. Ostateczne wyniki badań będą znane na początku września i zostaną ogłoszone na konferencji prasowej.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz