Lęborskie Dni Jakubowe. Jak było?

30 lipca 2014r. | Drukuj

Lęborskie Dni Jakubowe 2014 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów i starego dobrego bluesa. W upalnym lipcowym słońcu mieszkańcy miasta i turyści zachwycali się licznymi jarmarkowymi atrakcjami.

UM Lębork

UM Lębork

Był więc średniowieczny Jarmark, odpust, liczne stoiska handlowe ze starociami, rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, wędliną i napitkiem. Święto Miasta to także koncerty, występy teatrów ulicznych oraz wiele towarzyszących imprez sportowych. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 23 lipca 2014
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Proboszczów (kustoszy) oraz Parafian z Parafii Św. Jakuba Ap. z Polski z okazji 800. rocznicy pielgrzymki Św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela. Po uroczystej Mszy Św. przy Sanktuarium Św. Jakuba Ap. odbył się Piknik „Franciszkański”.

Czwartek, 24 lipca 2014
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Apostoła. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa Śpiewami z Taizé.

Piątek, 25 lipca 2014
Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku. W jego trakcie Burmistrz Lęborka podpisał list intencyjny o współpracy pomiędzy Miastem Lębork a Fundacją Marka Kamińskiego w sprawie wspólnego popularyzowania pielgrzymowania Pomorską Drogą św. Jakuba w ramach realizowanego przez Fundację projektu „ODYSEJA. Człowiek w poszukiwaniu wartości”.
W uroczystości uczestniczyła delegacja zaprzyjaźnionego z Lęborkiem miasta Wołkowysk na Białorusi oraz delegacja władz samorządowych z Brzeska.
Zebrani obejrzeli także film „Lębork – 25 lat Wolności i Demokracji oraz 10 lat członkowstwa w Unii Europejskiej” pokazujący zmiany jakie zaszły w mieście w ostatnich latach.

Po uroczystym spotkaniu oficjalnie otworzono most na ul. Waryńskiego na którym od dziesiątek lat odbywał się tylko ruch pieszy. Po gruntownym remoncie most jest przejezdny dla pojazdów o tonażu do 3,5 tony i znacznie poprawił komunikację w rejonie śródmieścia.

Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona VIII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: „Levino” i „Ziemia Lęborska”, wystąpił polsko-ukraiński „Świtanok”, „Łoniowiacy” z powiatu brzeskiego, a także goście z zagranicy: „14 Oktobar” z Serbii oraz „Mezoszilas” z Węgier.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Walka dobra ze złem”. Na etnograficznej wystawie prezentowane były rzeźby, obrazy olejne i malowane na szkle anioły i diabły. Inspiracją dla twórców ludowych była tradycja kościelna jak i wierzenia ludowe. Wystawa zostanie przeniesiona do piwnic Muzeum, gdzie czynna będzie do 30 września br.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół Amarena Rockers. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.

Sobota 26 lipca 2014
Rankiem już tradycyjnie na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.

Plac Pokoju i ul. Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej czy gastronomią w tym także tą regionalną.

Od rana w namiocie przy scenie trwała rejestracja uczestników 8. Międzynarodowego Zlotu Jakubów.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. W jej ramach na głównym deptaku miasta trwały wydarzenia dla dzieci. Staromiejską  maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO, przechodniów zabawiali trębacze i zespoły ludowe. Dla najmłodszych było malowanie twarzy i konkursy plastyczne oraz spektakle  Teatru Ulicznego „Psoty kłopoty” i „Czarodziejska rybka”. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książki i animacje dla dzieci. Wielką atrakcją dla najmłodszych była nowa fontanna wbudowana w nawierzchnię placu Pokoju.

Na Placu Pokoju w południe zainstalował się duży czerwony autobus akcji „Oddaj krew – uratuj życie”. Organizatorem akcji oddawania krwi w mobilnym punkcie było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku a inicjatorami akcji kluby motocyklowe z Lęborka Motolegion i Right Riders.

W cieniu Sanktuarium św. Jakuba rozścielił się Jarmark św. Jakuba Apostoła przygotowany przez rycerzy z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork oraz inne bractwa z Polski. W ramach „Smaków Średniowiecza” można było  skosztować potraw wywodzących się z dawnych czasów, wziąć udział w Festiwalu Rzemiosł Dawnych i dotknąć zawodów i rzemiosł sprzed kilkuset lat oraz spróbować swoich sił jako szewc, kowal czy średniowieczny artysta. Chętni mogli przetestować swoje umiejętności w strzelaniu z łuku czy w walce na miecze, a na końcu poznać możliwości średniowiecznych artylerzystów  podczas prezentacji broni czarnoprochowej.

W tym samym czasie w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.

Na scenie trwały występy i koncerty. Z programem Folk music group zagrał zespół „Focus”, a z koncertem „Piosenka jest dobra na wszystko” wystąpiła grupa Hals.

Wiele emocji sportowych przyniósł XIV Uliczny Bieg św. Jakuba. Bieg ukończyło 329 biegaczy. Wśród mężczyzn tryumfował Emil Dobrowolski z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża (30:50), a wśród kobiet zwyciężyła Kamila Pobłocka UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork (37:54). Najlepszym zawodnikiem z Lęborka okazał się dziewiąty w klasyfikacji generalnej Oskar Przysiężny z LKB im. Braci Petk.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa. W tym roku miała ona wyjątkowa oprawę. Do Sanktuarium św. Jakuba Ap. przybyło wiele delegacji z pocztami sztandarowymi.

Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 8. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 222 Jakubów (10 więcej niż rok temu) w tym Jakub z Czech. Atrakcją Zlotu była Jakubowa Gra Miejska przygotowana przez Urząd Miejski i Młodzieżową Radę Miasta. Polegała ona na znalezieniu umieszczonych na mapie pięciu punktów i odpowiedzenie na szereg pytań dotyczących Lęborka.
Najmłodszym uczestnikiem Zlotu został miesięczny Jakub Żuchowski z Lęborka. Tytuł najstarszego Jakuba Zlotu przyznano 36-letniemu Jakubowi Rutkiewiczowi z Runowa. Kulminacją Zlotu było losowanie cennych nagród. Były więc rowery, tablety, MP4 i inne cenne upominki. Wszystkie te nagrody ufundowane zostały przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Finał zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Zlotu z zespołem Mayoness.

Wieczorem widzów zabawiał zespół muzyczny „VINTAGE”, a gwiazdą wieczoru był trwający ponad 2 godziny koncert legendarnej grupy „DŻEM”.

Niedziela 27 lipca 2014
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Po Mszy pieszo, konno i wozami taborowymi do Świecina na inscenizację bitwy z 1462 roku wyruszyli żegnani przez mieszkańców Lęborka rycerze.

W tym samym czasie przed Sanktuarium trwał koncert muzyki chrześcijańskiej Communio „Franciszkanie dzieciom” z udziałem zespołów „Pokój i dobro” oraz „Propaganda Dei”.

O godz. 14 pod scenę główną przybył rzymski Legio X. Grupą rekonstrukcyjną oddziału rzymskich legionistów spod lęborskiego Oskowa dowodził Wiesław Formela, który fachowo omówił ze sceny historię, wyposażenie i zasady obowiązujące w Legio X.

Kolejka chętnych ustawiła się pod budynkiem Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”. Był to znak do rozpoczęcia promocji Kalendarza Lęborka na rok 2015. Ponumerowane kolejno sto kalendarzy z podpisem autora trafiło do mieszkańców i turystów.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku podtytułem pleneru był „Lębork nocą”. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 27 artystów nieprofesjonalnych z całego kraju było 28 prac. Obecnie wystawa prezentowana będzie do końca wakacji w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku. Później odwiedzi Klub Garnizonowy w Siemirowicach i Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespołu ludowe. Dołączyły do nich kaszubskie „Bazuny” z Żukowa.

Gwiazdą muzycznej niedzieli był wieczorny koncert Maleo Regae Rocekrs Dariusza Malejonka poprzedzony godzinnym występem „Propaganda Dei”.

Do zobaczenia za rok, na Lęborskich Dniach Jakubowych.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz