Bohaterom Powstania Warszawskiego - GazetaKaszubska.pl

Bohaterom Powstania Warszawskiego

W tym roku przypada 70-ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie wybuchło po kilku latach przygotowań. Nie było dla niego alternatywy. Stalin oskarżał AK o bierność w walce z Niemcami. Powstanie było naszą wielką narodową bitwą o niepodległość!
Bohaterom Powstania Warszawskiego Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były poseł RP trzech kadencji.
25 lipca 2014r.

To już 70 lat minęło od wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie dnia 1 sierpnia 1944 roku. Heroiczny bój warszawy trwał 63 dni. Dla porównania opór całego naszego państwa w 1939 roku trwał 35 dni. Przygotowania do powszechnego powstania trwały ponad 4 lata. Na początku 1944 roku nie było alternatywy dla powstania. Bowiem Stalin w korespondencji z wielkimi zachodnimi mocarstwami oskarżał (kłamliwie) AK o bierność w walce z Niemcami. Tak więc Powstanie Warszawskie było naszą wielką narodową bitwą o niepodległość. Może dzięki temu, jak oceniają niektórzy historycy, uniknęliśmy losu 17-tej republiki radzieckiej?

Dzisiaj po upływie 70. lat żyją już nieliczni bohaterowie Powstania Warszawskiego. Winniśmy im najwyższy szacunek i uznanie. Gloria victis – Chwała Zwyciężonym. Dobrze, że praktycznie w każdej pomorskiej, kaszubskiej gminie obchodzi się rocznicę Powstania Warszawskiego. W imię patriotycznego wychowania i naszej tożsamości – warto opracować i upowszechniać biografie powstańców warszawskich, którzy po 1945 roku osiedlili się na Pomorzu. Wybrali przecież nasz region jako swoją „Małą Ojczyznę”.

Jan Kulas


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz