Polskie zabytki militarne wydobyte z dna jeziora w Narwiku

22 lipca 2014r. | Drukuj

Dzięki staraniom Ambasadora RP w Oslo Stefana Czmura oraz attaché obrony płk Jarosława Przybysławskiego udało się wydobyć polskie podwozia do 220 mm moździerzy wz. 32 z dna jeziora na północy Norwegii, w gminie Narwik. Zrealizowane dzięki uprzejmości norweskich sił zbrojnych przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem w tym miesiącu.

Fot. Brigade Nord-Haeren / Red Cross War Museum

Fot. Brigade Nord-Haeren / Red Cross War Museum

– Dziękuję naszym norweskim przyjaciołom za pomoc w odsłanianiu zapomnianych kart historii Polski. Tankietka TKS z kampanii wrześniowej, która przed rokiem została pozyskana z Norwegii, jest już odrestaurowana – powiedział wiceminister Bogusław Winid. Wiceszef MSZ podkreślił, że przywracanie pamięci jest jednym z kluczowych elementów polityki historycznej rządu. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do odkrycia i wydobycia platform polskich moździerzy – zaznaczył wiceminister.

Przed II wojną światową Wojsko Polskie dostrzegło potrzebę posiadania ciężkiej artylerii. W 1933 roku Polska zamówiła 27 moździerzy z czechosłowackich zakładów Skoda. Wszystkie zostały dostarczone do Polski w 1935 roku i przyjęte do uzbrojenia WP jako 220 mm moździerz wzór 1932. Moździerze służyły do niszczenia umocnień i ciężkich schronów. Podczas kampanii wrześniowej moździerze wz. 32 znajdowały się w 11, 12 i 13 dywizjonie artylerii najcięższej.

W 1939 roku moździerze znalazły się w rękach niemieckich i sowieckich. Niemcy przyjęli je do uzbrojenia jako 22 cm Mörser 220(p) i 12 sztuk przetransportowali do Norwegii, gdzie w latach 1941-42 były wprowadzane do uzbrojenia artylerii nabrzeżnej. Podwozia do przewożenia moździerzy porzucono  w górskim jeziorze Jernvatne, skąd zostały wydobyte i wkrótce trafią do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz Muzeum Wojny w Narwiku.

Źródło: msz.gov.pl

Galeria

Fot. Brigade Nord-Haeren / Red Cross War Museum


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz



Najnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze