Kaszubska płyta zza wielkiej wody

15 lipca 2014r. | Drukuj

W Kanadzie ukazała się płyta CD pod tytułem „Zeza wiôldżi wòdë… Kaszëbë. Beyond the Great Water… Kaszëbë”. Nagrań – przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim w Baninie – dokonał zespół polonijny „Lëdowô Nóta”, który od swego założenia w 2005 roku ma silne powiązania z Kaszubami w Kanadzie, jak również w Polsce.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Podczas obchodów 150-lecia kaszubskiej emigracji w 2008 roku zespół stał się częścią symbolicznego mostu przyjaźni, owocami którego są występy zespołu na II Festiwalu Filmów Kaszubskich w 2012 oraz w roku bieżącym na odpuście w Sianowie 20 lipca, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Brusach (21-27 lipca br.) oraz na IV Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewku, 25 lipca.

Praca przy realizacji płyty stała się źródłem wielkiej radości całej grupy. Wszystkie piosenki śpiewane są w pięknej kaszubszczyźnie, a ich opracowania nawiązują do wspaniałych tradycji polskiej muzyki w Ameryce tzw. Chicago Style Polka. Głównym celem tych opracowań było utanecznienie tych pięknych melodii. Cel ten został w pełni zrealizowany, a płyta już robi furorę na Kaszubach.

– Mamy nadzieję, że płyta wnet ta stanie się stałym elementem wielu zabaw i przyjęć – podkreśla szef zespołu Sławomir Dudalski z Hamilton, który przybył na Kaszubami z pierwszymi egzemplarzami płyty.

Krążek będzie można ją także nabyć właśnie w Sianowie podczas wielkiego odpustu kaszubskiego, na którym chór „Lëdowô nóta” z Kanady zaśpiewa kaszubskie pieśni maryjne.

Trzeba podkreślić, że większość utworów jest dobrze znana na Kaszubach, ponieważ należą do kanonu tradycyjnej muzyki regionu. Jednakże ich aranżacje autorstwa S. Dudalskiego, muzyka i absolwenta Akademii Muzycznej, przynoszą zdecydowanie nową jakość w kulturze Kaszub. Utwory są bardzo żywiołowe, zawierają bogate instrumentarium oraz dobre sekcje wokalne. Szczególny podziw budzi pierwszy utwór, jedyny wykonany w języku angielskim z kaszubskimi wstawkami, który zachęca do nauki rodnej mowy. Całość ukazuje Kaszuby, jako bardzo ciekawy region, z bogatą kulturą morską. Płyta ma wielką szansę stać się jednym z najciekawszych kaszubskich dokonań muzycznych ostatnich lat.

Eugeniusz Pryczkowski

Galeria


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz