9mln złotych na ścieżki rowerowe w Słupsku

07 lipca 2014r. | Drukuj

Rowerzyści ze Słupska mogą już zacierać ręce. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na największą w historii inwestycję rowerową. Za 9 milionów złotych zostanie rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, powstaną monitorowane parkingi i rowerowe stacyjki.

fot. sxc.hu

fot. sxc.hu

W Słupsku jest około 30 kilometrów ścieżek rowerowych. Na tle kraju to wynik dość dobry. Duża liczba aktywnych rowerzystów zmusza jednak miasto do kolejnych inwestycji. Dzięki wsparciu UE tylko w ciągu najbliższego roku w mieście powstanie blisko 15 kilometrów ścieżek rowerowych. Sztandarową inwestycją będzie jednak połączenie największych osiedli z centrum miasta w jedną wielką sieć.

– Powstanie jak gdyby sieć transportowa. Będzie to alternatywa do poruszania się autobusami lub samochodami. Z największych osiedli będzie można dojechać rowerem do dworców PKP i PKS. Przy nich powstanie olbrzymi monitorowany parking dla rowerów i punkt ich naprawy – mówi Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

– W ramach projektu przebudujemy także wiele skrzyżowań. Tak aby było one dużo bezpieczniejsze dla wszystkich osób, które poruszają się na rowerach – dodaje Robert Linkiewicz, oficer rowerowy Słupska.

Słupskich rowerzystów cieszą nie tylko ścieżki budowane w centrum miasta, ale także coraz dłuższa sieć tras podmiejskich.

– Fajnie, że można już całą rodziną wybrać się rowerami za miasto. Naprawdę jest już gdzie bezpiecznie pojeździć i aktywnie wypocząć – cieszy się Iwona Czarnowska – Adrych, rowerzystka.

Tomasz Urbaniak ze Słupska przemierzył na rowerze całą Europę. Mimo coraz lepszej jakości pomorskich dróg rowerowych tras wciąż jest za mało.

– Wiadomo, że daleko nam jeszcze do Holandii czy Niemiec, ale te kraje zaczęło mocno rozbudowywać sieć ścieżek rowerowych już kilkadziesiąt lat temu. Choć w naszym mieście dróg dla rowerów jest coraz więcej, mnie najbardziej marzy się ścieżka rowerowa ze Słupska do Ustki. Mam nadzieję, że okoliczne samorządy dojdą wreszcie do porozumienia i wspólnie zbudują najfajniejszą w naszym regionie turystyczną trasę dla rowerzystów – mówi Tomasz Urbaniak.

Do końca 2015 roku Słupsk przeznaczy na rozbudowę infrastruktury rowerowej około dziewięciu milionów złotych.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. I Bike Ustka pisze:

    A kiedy droga rowerowa wzdłuż krajówki Słupsk-Ustka?

    https://www.facebook.com/IBikeUstka

Dodaj komentarz