Filmy kaszubskie już w czwartek

30 czerwca 2014r. | Drukuj

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Kaszubskich. Pierwszy festiwal odbył się w Małkowie przed trzema laty. Kolejny był już w nowo otwartej restauracji „Mùlk” w Miszewku, i tak jest do dziś.

IMG_0067

Kaszubska literatura – ostatni kadr z filmu „Dërchôj królewiónko”.

Podczas pierwszej projekcji pokazane zostaną trzy obrazy. Pierwszy to fragment programu „Rodnô Zemia”, w którym pokazano reportaż z nadania imienia pisarza i poety kaszubskiego Jana Trepczyka szkole podstawowej w Miszewie. Temat związany jest z X-tą rocznicą nadania imienia, którą uroczyście obchodzono w połowie czerwca br.

W związku z postacią Trepczyka – autora m.in. dużego słownika polsko-kaszubskiego, pokazany też zostanie dokumentalny film „Słowniki kaszubskie” zrealizowany w ubiegłym roku przez Magdalenę Kropidłowską. Czwartkowy wieczór zamknie – również ubiegłoroczny – film dokumentalny Eugeniusza Pryczkowskiego o literaturze kaszubskiej „Dërchôj królewiónkò”. Film przedstawia 150 lat historii literatury i jej współczesne kierunki rozwoju.

Gościem spotkania będzie Eugeniusz Gołąbek, twórca pięciotomowego „Słownika polsko-kaszubskiego”. Dotychczas ukazały się jego dwa tomy. Gołąbek (Gołąbk) jest też autorem „Kaszëbsczégò słowarza normatiwnégò”, a przede wszystkim znany jest jako tłumacz Nowego Testamentu na język kaszubski i prozaik kaszubski.

festiwal-filmow-kaszubskich

Spotkanie ubarwi muzyka w wykonaniu Mirosława Sobisza z Przodkowa, który również próbuje swych sił w pisaniu piosenek kaszubskich. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Pępowa przygotuje specjały kaszubskiej kuchni.

(ep)


Tagi: , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz