Spotkanie pokoleń na Ścinaniu Kani w Łączyńskiej Hucie

27 czerwca 2014r. | Drukuj

W noc świętojańską 21 czerwca przy checzy w Łączyńskiej Hucie Klub Studencki Pomorania zorganizował obrzęd Ścinania Kani. Tradycja ta nawiązuje do ludowej obrzędowości symbolizującej zerwanie ze złem jak i utworu Jana Karnowskiego pod tym samym tytułem.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

W uroczystości tej wzięło udział wielu dawnych członków i sympatyków Pomorani. Należał do nich Stefan Rambiert, który w latach 70 – tych był prezesem Klubu. Dla niego Ścinanie Kani to powrót do lat młodości.

Dla naszego pokolenia tradycja ta stanowiła alternatywę dla oficjalnych obchodów i świąt w PRL – u. Pozwalała nam wtedy oderwać się od smutnej rzeczywistości, wyrazić własną niezależność w stosunku do władz.

Pod wieczór, gdy wszyscy podzielili się rolami i kat, w którego rolę wcielił się gospodarz checzy Mateusz Łącki dokonał symbolicznego ścięcia nadszedł czas wspólnej zabawy przy ognisku. Podczas niej można było podyskutować, zjeść kiełbaskę czy też wspólnie zaśpiewać tradycyjne polskie i kaszubskie pieśni. Satysfakcji z sobotniego spotkania nie kryła Anna Selke, gospodyni checzy.

Najważniejsze jest to, że na tej imprezie mogli się spotkać zarówno obecni jak i starsi Pomorańcy. Mogliśmy wysłuchać dużo ciekawych opowiadań i anegdot z dawnych lat. Służyła temu wspaniała atmosfera, jaka udzieliła się wszystkim podczas zabawy.

Następnie Ścinanie Kani w Łączyńskiej Hucie już za rok.

Adrian Watkowski

Galeria


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz